• facebook
 • rss
 • Duchowni ginęli w egzekucjach…

  Ks. Rafał Olchawski

  dodane 17.11.2012 08:12

  Konferencja pt. "Wyższe Seminarium Duchowne w Lublinie w czasach totalitaryzmów" odbyła się w auli Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie w czwartek 15 listopada.

  Organizatorem sesji było Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie oraz Instytut Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. – Rozpoczęty przed kilkoma tygodniami w Kościele Rok Wiary opatrznościowo zbiega się z przygotowaniami do jubileuszu 300-lecia istnienia naszego seminarium, które zostało erygowane 8 października 1714 r. i jest najstarszą uczelnią Lublina – mówił ks. dr Marek Słomka, rektor lubelskiego seminarium. Spotkanie było jednym z punktów przygotowań do zbliżającej się rocznicy istnienia seminarium. – Dzisiaj chcemy podziękować Panu Bogu za świadków wiary, których heroiczną walkę o zachowanie niepodległości pragniemy ocalić od zapomnienia i przekazać kolejnym pokoleniom przygotowującym się do kapłaństwa – zaznaczył.

  Na temat martyrologii lubelskiego duchowieństwa prelekcję wygłosiła Anna Lewandowska z Instytut Historii UMCS. – Lubelscy duchowni ginęli w egzekucjach. Represje dotknęły ich na wszystkich szczeblach hierarchii kościelnej. Trzeba podkreślić, że Polska była jedynym krajem okupowanej Europy, gdzie biskupi byli brani jako zakładnicy, aresztowani, osadzani w więzieniach i obozach koncentracyjnych – mówiła.

  Swoim świadectwem życia w seminarium w minionych, niełatwych czasach dla Polski dzielili się między innymi bp Mieczysław Cisło i ks. dr Józef Zbicia.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół