• facebook
 • rss
 • Mamy lotnisko!

  Justyna Jarosińska

  dodane 18.12.2012 10:05

  Na tę chwilę mieszkańcy Lubelszczyzny czekali od wielu lat. 17 grudnia o 13.20 na lotnisku w Świdniku wylądował pierwszy samolot pasażerski boeing 737. Przyleciał z Londynu z przeszło setką pasażerów na pokładzie.

  17 grudnia odbyło się oficjalnie otwarcie Portu Lotniczego Lublin – zbudowanego od podstaw, najmłodszego i najdalej na Wschód wysuniętego lotniska Unii Europejskiej. Wczoraj wylądowały i wystartowały stąd z pierwsze samoloty. Tym samym Lublin oficjalnie pojawił się na lotniczej mapie Europy. – To historyczny moment dla mieszkańców Lubelszczyzny. Od dziś świat jest w zasięgu ręki. Głęboko wierzę, że Port Lotniczy Lublin będzie oknem na świat. Dzięki lotnisku zwiększa się dostępność komunikacyjna regionu, co z pewnością wpłynie na jego rozwój – mówił prezes Portu Lotniczego Lublin Grzegorz Muszyński.

  W uroczystości otwarcia wzięli udział m.in. przedstawiciel kancelarii Prezydenta RP, minister transportu Sławomir Nowak, senatorowie, posłowie i europosłowie, delegaci z Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz PAŻP. Obecni byli także przedstawiciele regionalnych portów lotniczych, którzy podczas krótkich prezentacji podsumowali mijający rok, dla branży lotniczej wyjątkowy – najlepszy w powojennej Polsce. Uroczystego poświęcenia terminala dokonał arcybiskup Stanisław Budzik. 

  Terminal ma 11 tys. mkw powierzchni. Pas startowy to 2520 metrów. Jednocześnie na lotnisku mogą odprawiać się cztery maszyny. To, co zdecydowanie odróżnia Port Lotniczy Lublin od innych lotnisk, to nowatorskie rozwiązanie komunikacyjne, które pozwala na dotarcie w zaledwie 15 min. szynobusem bezpośrednio z budynku terminala do centrum miasta . Jak do tej pory pracę w porcie znalazło 150 osób.  Budowa lotniska kosztowała 418 mln złotych, z czego jedną trzecią dała Unia Europejska. Wiadomo że przez najbliższe lata do lotniska trzeba będzie dokładać, ale spółka jest na to przygotowana. Przychody z kosztami mają się zrównać po 2015 r. Z lotniska w Świdniku będzie można latać do stolic Wielkiej Brytanii, Irlandii, Norwegii oraz czarterowymi lotami do Egiptu, Bułgarii i Chorwacji. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Anonim
   22.12.2012 21:49
   Te stewardessy-hostessy to na stałe zagoszczą na lotnisku? ;) Na dniu otwartym 1 grudnia też były :) Fajnie je ubrali.

   Może źle pamiętam, ale lotnisko budowano chyba także w niedziele - szkoda, że wykonawca nie uszanował prawa robotników do wolnego dnia od pracy. Czy budując 6 dni w tygodniu nie zdążyliby oddać obiektu na czas?
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół