• facebook
 • rss
 • Królewski orszak

  Agnieszka Gieroba

  dodane 06.01.2013 14:25

  Na przedzie szła gwiazda, a za nią trzej królowie w otoczeniu tłumu ludzi. Ulicami Lublina, Chełma, Bełżyc, Kazimierza, Krasnegostawu, Kraśnika, Łęcznej, Poniatowej, Puław i Świdnika przeszły królewskie orszaki, czyniąc z 6 stycznia prawdziwie rodzinne i kolorowe święto.

  Jak spotkanie z królami, to wiadomo, że na Zamku Królewskim. Mimo nie najlepszej pogody stawiły się rodziny z dziećmi, młodzież i starsi. Święto Trzech Króli stało się także w naszym regionie wielkim wydarzeniem, okazją do spotkania i zaświadczenia, że w Małym Dzieciątku wyznajemy Króla. Zamek, jako miejsce rozpoczęcia orszaku, został wybrany nieprzypadkowo. To tutaj rzeczywiście przebywali polscy królowie, więc znaczenie budowli w historii Lublina jest ogromne. Organizatorzy się nie zawiedli. Pod Zamek przybyło kilka tysięcy ludzi.

  – Udział w Orszaku Trzech Króli przypomina nam, że Chrystus przyszedł do każdego człowieka, objawił się wszystkim ludziom, a nie tylko wybranym – mówił abp Stanisław Budzik. – Cieszę się ogromnie, że w naszym mieście odbywają się orszaki. To znakomita okazja nie tylko do dania świadectwa całą rodziną, ale i sposobność pokazania dzieciom, jak można radośnie i kolorowo przeżywać swoją wiarę. Często chrześcijan uważa się za smutasów, ale to nieprawda. Ten, kto wierzy w Jezusa, jest radosny i szczęśliwy. Jeśli ktoś myślał, że chrześcijaństwo jest w odwrocie, niech popatrzy na ludzi w orszaku – mówi Ewelina Kociuba uczestnicząca z rodziną w orszaku w Lublinie.

  Podobnie, jak w ubiegłym roku, orszakowi towarzyszyły trzy kolory – zielony, fioletowy i złoty, a Trzej Królowie reprezentowali trzy kontynenty – Afrykę, Azję i Europę. Dla uczestników przygotowano papierowe korony i śpiewniki. Każdy mógł poczuć się wyjątkowy. Hasło tegorocznego orszaku to "Kolędy – lepiej śpiewać niż słuchać, lepiej razem niż samemu". Do śpiewania kolęd zachęcali m.in. członkowie zespołu Razem dla Jezusa, Armia Dzieci, Zespól z parafii na Felinie, zespół muzyczny z Liceum Plastycznego. Ponad to w przygotowanie orszaku w Lublinie włączyły się m.in. szkoły, Teatr Środowiskowego domu Pomocy,  skauci, harcerze ZHP i ZHR, Harcerski Korpus Kadetów, KSM, Oaza, Oaza Rodzin – Domowy Kościół, Neokatechumenat. Przepiękną Gwiazdę Betlejemska wykonała uczennica Liceum Plastycznego w Lublinie.

  Wszystko o Orszakach Trzech Króli na specjalnej podstronie serwisu gosc.pl. Kliknij TUTAJ.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół