• facebook
 • rss
 • Podawać Chleb Życia

  Justyna Jarosińska

  dodane 23.03.2013 18:26

  Kolejni szafarze Komunii świętej rozpoczynają posługę w archidiecezji lubelskiej. Grupę 31 szafarzy ustanowił abp Stanisław Budzik podczas Mszy świętej w archikatedrze lubelskiej w sobotę przed Niedzielą Palmową.

   – Dziś Kościół powierza wam ważne zadanie – mówił w homilii abp Budzik. – Od dnia dzisiejszego będziecie brać do ręki Chleb Życia i podawać Go innym. Zawsze pamiętajcie o tym, by słowa: "Ciało Chrystusa", które będziecie przy tej okazji wypowiadać, nie stały się nigdy pustą formą, ale niech zawsze będą wyznaniem wiary w prawdziwą obecność Chrystusa w Eucharystii. I niech od tej waszej wiary zapala się wiara tych, którzy Komunię świętą będą przyjmować. Arcybiskup podkreślił, że pełnienie posługi szafarza Komunii św. to wielki zaszczyt, ale równocześnie wielkie zobowiązanie do bycia świadkiem Eucharystii, tzn. razem z Chrystusem eucharystycznym stawać się dla innych ofiarą.

  W grupie szafarzy ustanowionych przez metropolitę jest 6 sióstr zakonnych, które będą przede wszystkim pełniły swoją posługę w ramach zgromadzenia, oraz 25 mężczyzn pochodzących z parafii archidiecezji lubelskiej. Wszyscy kandydaci uczestniczyli przez cztery tygodnie w kursie przygotowującym do podjęcia nowych zadań.

  Pierwsi szafarze zostali w archidiecezji lubelskiej ustanowieni 20 lat temu.  Ich zadaniem jest pomaganie kapłanom w udzielaniu Komunii św. podczas Eucharystii, ale przede wszystkim zanoszenie Pana Jezusa chorym, którzy do kościoła nie mogą dotrzeć. Aktualnie posługę w naszej archidiecezji pełni 450 szafarzy. 

  W Polsce do pełnienia funkcji nadzwyczajnego szafarza można powołać mężczyznę w wieku 25–65 lat. Szafarz nadzwyczajny powinien odznaczać się „nieskazitelnym życiem moralnym, pobożnością i poważaniem wśród duchowieństwa i wiernych”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół