Nowy numer 13/2024 Archiwum

Towarzysz pilnie poszukiwany

Wędrówka po górach z przeszkolonym opiekunem, kursy zawodowe, praktyka i zatrudnienie na rok - to tylko niektóre elementy nowatorskiego programu resocjalizacji młodocianych więźniów opracowanego przez stowarzyszenie Postis w Lublinie.

Program pod nazwą "Nowa Droga" ma na celu poprawę sytuacji młodocianych skazanych i ułatwienie im wejścia na rynek pracy po opuszczeniu zakładów karnych. Badania pokazują, że tylko 10 proc. tych ludzi po odbyciu kary znajduje zatrudnienie. Wielu z nich powraca do popełniania przestępstw.  "Nową Drogę" opracowano z myślą o więźniach, którzy nie ukończyli 24. roku życia. Może być zastosowana wobec skazanych, którzy opuszczają zakłady karne, lub wobec których sąd zdecydował o warunkowym przedterminowym zwolnieniu. Program podzielony został na cztery etapy. Pierwszy - przygotowawczy - prowadzony jest jeszcze w zakładzie karnym lub areszcie śledczym przez pięć miesięcy. W tym czasie z wytypowanymi do programu więźniami pracują psycholog, wychowawca i doradca zawodowy. Kolejny etap, do którego właśnie trwają w Lublinie intensywne przygotowania,  to miesięczna wędrówka skazanego po górach z odpowiednio przeszkolonym opiekunem - resocjalizatorem. Nad całością wędrówki skazanego czuwa szef wyprawy, a nadzoruje ją kurator sądowy. Zarówno uczestnik programu jak i jego opiekun opisują i nagrywają relację ze swojej wędrówki. Taka metoda resocjalizacji podczas wędrówki po górach z powodzeniem stosowna jest wobec młodocianych więźniów w wielu krajach Europy Zachodniej. Trzecia część "Nowej Drogi" to badania umiejętności zawodowych uczestnika i miesięczny kurs zawodowy, przygotowujący go do pracy u przedsiębiorcy, który współuczestniczy w projekcie. Następnie skazany odbywa w danym przedsiębiorstwie 5-miesięczną praktykę zawodową. Ostatni - czwarty - etap obejmuje zatrudnienie na rok w ramach zatrudnienia wspieranego, współfinansowanego przez Urząd Pracy.  

Aktualnie stowarzyszenie prowadzi dodatkową rekrutację na stanowisko opiekuna wyprawy. Wszyscy zainteresowani szczegółowe informacje oraz potrzebne do aplikowania dokumenty mogą znaleźć na stronie projektu www. nowadroga.eu

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy