Nowy numer 13/2024 Archiwum

Muzyczna modlitwa

Na całym świecie znajdują się kościoły pod wezwaniem św. Antoniego, kaplice, ołtarze, a także obrazy i figury. Lublin również jest stałym miejscem jego kultu.

Oprócz sanktuarium, które dziś rozpoznawane jest także jako kościół pod wezwaniem św. Pawła, nasze miasto ma wiele innych znaków odwołujących się do świętego całego świata – jak nazwał go papież Leon XIII. Fakt, że Trybunał Koronny obrał go za patrona, uciekając się do niego w sprawach sądowych, przyczynił się do ustanowienia św. Antoniego patronem Lublina. To właśnie obraz owego doktora kościoła zawisł na Bramie Krakowskiej. W okresie władzy komunistycznej został zdjęty i powrócił  dopiero po zmianach ustrojowych.

Na Ponikwodzie  przy ulicy Kasztanowej znajduje się także kościół pod wezwaniem tego świętego i tam miał miejsce wyjątkowy koncert ku czci patrona tejże parafii. Słowa jednej z licznych modlitw posłużyły za motto koncertu: PRZEDZIWNY,  święty Antoni, Patronie Miasta Lublina. Był on jednym z trzech koncertów zaplanowanych w ramach cyklu Mirabilia Polonica. Muzyka – słowo – obraz, projektu współfinansowanego przez Urząd Miasta Lublin i realizowanego pod patronatem medialnym  Gościa Niedzielnego i radia eR. Cykl poświęcony jest ważnym dla miasta Lublina okolicznościom związanymi z polskimi tradycjami kulturowo-religijnymi. Wykonywane są dzieła o szczególnym znaczeniu dla polskiej kultury muzycznej.

Camerata Lubelska, która jest pomysłodawcą projektu to zespół wokalno-instrumentalny powołany z inicjatywy nieżyjącego już  Kazimierza Górskiego. Od początku swej działalności artystycznej promuje dzieła polskich kompozytorów prezentując je w kontekście twórczości zachodnioeuropejskiej. Zespół łączy muzykę z narracją słowną w postaci tekstów zaczerpniętych z literatury pięknej lub z dzieł filozofów, myślicieli i Ojców Kościoła. Trzonem koncertu były dzieła wokalno-instrumentalne dwóch kompozytorów: Józefa Zeidlera i Jana Wańskiego.

Artyści wykonali podczas koncertu dwie litanie: Litanię do NMP in D Józefa Zeidlera oraz Litanię do Trójcy Świętej in G Jana Wańskiego. W tych dziełach można było usłyszeć solowe partie Iwony Gostkowskiej-Kurczewskiej (sopran), Marcina Gadalińskiego (kontratenor), Kamila Króla (tenor) oraz Kamila Kaznowskiego (bas). Zaprezentowane zostały także współczesne opracowania dwóch pieśni do św. Antoniego, autorstwa Andrzeja Nikodemowicza. Zespołowi wokalnemu i solistom towarzyszyła Orkiestra Trybunału Koronnego w Lublinie, która dla potrzeb sobotniego koncertu i zgodnie z praktyką wykonawczą zaprezentowała się w kameralnym składzie.

Artystów poprowadził wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku – Przemysław Stanisławski, który od 2010 roku jest kierownikiem artystycznym Orkiestry Trybunału Koronnego w Lublinie, a od 2011 także Cameraty Lubelskiej. Nieodzownym elementem niemal każdego koncertu Cameraty Lubelskiej stało się słowo poetyckie, które tradycyjnie już wygłosił Jerzy Zelnik. Tym razem zaprezentował poezję tematycznie związaną ze św. Antonim. Stronę słowno-muzyczną wzbogacono o prezentację multimedialną, w której pokazane zostały fotografie z wystawy: Lublin miasto świętego Antoniego – autorstwa Ireneusza Marciszuka. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy