• facebook
 • rss
 • Najstarszy biskup

  Agnieszka Gieroba

  dodane 10.07.2013 10:40

  Arcybiskup senior jest najstarszym polskim biskupem. Mimo upływu lat, wciąż aktywnie pracuje. - Teraz mam czas na pisanie książek - mówi i dodaje, że wie, iż łaską jest, że głowa może jeszcze pracować, tylko nogi już tak szybko nie chcą chodzić. - Pewnie za dużo tańczyłem w młodości - śmieje się arcybiskup.

  Urodził się 20 sierpnia 1920 roku w Łopienniku, małej wsi między Lublinem i Zamościem. Wracając myślą do swojego dzieciństwa, wspomina rodzinny Łopiennik jako miejsce szczególne. Dla młodego chłopca był to świat pełen historii, pięknego krajobrazu, głównej drogi, którą jechało się do Lublina, i szkoły zbudowanej z czerwonej cegły. Z tą szkołą łączą się wspomnienia specjalne. Tak się zdarzyło, że w rodzinnym domu Pylaków mieściły się dwie klasy, które przez wiele lat dzierżawiła placówka. – To dlatego nauczyłem się czytać, zanim poszedłem do szkoły. Jako mały brzdąc, podpatrywałem dzieci uczące się u nas w domu – opowiada biskup Bolesław.

  Swoje umiejętności czytelnicze doskonalił... pasąc krowy. To zajęcie nie przeszkadzało w lekturze, która stała się pasją młodego Bolka. Potem przyszła wojna, udział w walce, praca, a w końcu seminarium. Nigdy nie myślał, że zostanie biskupem, a gdy wezwał go do Warszawy prymas Wyszyński, postanowił sobie, że w razie gdy zaproponuje mu biskupstwo, odmówi. Prymas powiedział mu jednak, że Panu Bogu się nie odmawia. Tak zaczęła się jego biskupia posługa, która trwała do 1997 roku. W tym czasie udzielił święceń kapłańskich 680 alumnom.

  Wspomnienia z rodzinnego domu oraz drogi kapłańskiej i biskupiej można będzie przeczytać w najbliższym "Gościu Niedzielnym".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół