• facebook
 • rss
 • Moneta ORP "Lublin" zwodowana

  ag

  dodane 11.07.2013 10:00

  Moneta z wizerunkiem okrętu transportowo-minowego, noszącego imię naszego miasta, została sowicie oblana morską wodą.

  Narodowy Bank Polski wprowadził w czerwcu tego roku do obiegu okolicznościową monetę 2-złotową ze stopu Nordic Gold z wizerunkiem okrętu transportowo-minowego „Lublin”. Moneta, na której uwieczniono ORP „Lublin”, jest już siódmą w serii „Polskie Okręty”. Do tej pory ukazały się – kolejno – monety z wizerunkami: ORP „Błyskawica”, ORP „Orzeł”, ORP „Dragon”, ORP „Piorun”, ORP „Gdynia” oraz ORP „Warszawa”. Seria „Polskie Okręty”, na którą złoży się osiem monet, poświęcona jest polskim okrętom wojennym. W tym roku ukaże się jeszcze jedna moneta – Fregata „Gen. K. Pułaski”.

  Rewers monety przedstawia wizerunek ORP „Lublin” na tle morza. Na tradycyjnym awersie znalazły się godło RP oraz oznaczenie nominału i roku emisji. Autorem projektu rewersu jest Grzegorz Pfeifer, awers zaprojektowała Ewa Tyc-Karpińska. Uroczyste „wodowanie” monety odbyło się w obecności prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka oraz delegacji 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu –  kmdr. ppor. Jacka Kwiatkowskiego, kpt. Tomasza Baranika, chor. mar. Arkadiusza Szwajdy i st. mar. Łukasza Pacaka. ORP „Lublin” może osiągnąć prędkość do 16,5 węzła, zasięg tego okrętu to 1500 mil morskich, a wyporność – 1745 ton. Nowatorski w skali światowej projekt powstał pod koniec lat 80. ub. wieku w gdańskiej Stoczni Północnej. Obecnie „Lublin” służy w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

  Do przygotowania letniej zabawy włączyły się Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie oraz Galeria „Po Schodach”. Były atrakcje dla dzieci, konkursy rysunkowe, wystawa miniatur okrętów, no i woda, którą każdy mógł oblać wielką monetę.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół