• facebook
 • rss
 • Dosyć defensywy Kościoła

  ks. Rafał Pastwa

  dodane 29.08.2013 17:15

  Czy Kościół w Polsce potrafi znaleźć receptę na przemiany dokonujące się we współczesnej kulturze? Na KUL trwają Duszpasterskie Wykłady Akademickie, podczas których naukowcy i duszpasterze poszukują sposobów nowej ewangelizacji w Polsce.

  Duszpasterskie Wykłady Akademickie otworzył abp Stanisław Budzik, wielki kanclerz KUL. Naukowcy wraz z duszpasterzami poszukują dróg i sposobów skutecznej nowej ewangelizacji. Zadbali także, aby prelegenci mieli wystarczająco wysokie kwalifikacje i doświadczenie we wskazywaniu zagrożeń dotykających współczesnego człowieka i sposobów ich przezwyciężenia. Arcybiskup Stanisław Budzik zachęcił obecnych w auli KUL duszpasterzy i naukowców, by wyjść z defensywy, a zacząć głosić radośnie Ewangelię każdemu człowiekowi. Natomiast ks. Antoni Dębiński, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, ucieszył się, że DWA, odbywając się każdego roku na KUL i podejmując najtrudniejsze tematy, każą szukać także skutecznych rozwiązań. Prelekcje dotyczyły nie tylko analizy krytycznej współczesnych przejawów kultury, ale także podkreślały pozytywne zmiany.

  W IV w. cesarz Dioklecjan zabraniał chrześcijanom posiadania Pisma Świętego i świętowania niedzieli. Chrześcijanie bronili tego prawa ze wszystkich sił, ryzykując nawet życiem. Współcześnie nikt nie zabrania wyznawania wiary czy chodzenia do kościoła, ale widać gołym okiem, że ludzie ochrzczeni, także w naszym kraju, odchodzą od praktyki i wiary. Dzieje się to w wyniku różnorodnych przemian, jakie zachodzą na naszych oczach. Oczywiście, chodzi często o systematyczne próby przemiany mentalności społecznej, w celu większych korzyści ekonomicznych. Czynników erozji chrześcijańskiej kultury w Polsce i na całym świecie jest wiele. Niepokojące są zmiany, jakie zachodzą w mentalności Polaków. Przejawia się to w odchodzeniu od świętowania niedzieli, w dowolności wyboru zasad moralnych oraz w braku szacunku wobec życia. Aby przezwyciężyć te niebezpieczne tendencje, potrzeba głoszenia Ewangelii w sposób autentyczny i radosny. Potrzeba też indywidualnego spotkania z człowiekiem.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • nirs
   30.08.2013 19:15
   Przecież już znaleziono sposoby.
   1) Komunia na rękę, jako sposób na rozbudzenie pobożności eucharystycznej.
   2) Nowoczesne kościoły jako sposób na podtrzymanie w ludziach poczucia sacrum liturgii.
   3) Ekumenizm, jako sposób na uzmysłowienie ludziom, że w Kościele Katolickim jest pełnia środków zbawczych.
   4) Promowanie wiary emocjonalnej, jako sposób na zaszczepienie wiary opartej na łasce i rozumie.
   itd itp.
   Czyli jest dobrze, nawet bardzo dobrze.
   A będzie jeszcze lepiej.
  • ala
   30.08.2013 22:11
   W nawiązaniu do wypowiedzi nirsa:

   5. sposób to promowanie ideologii gender na katolickim uniwersytecie jako sposób na umocnieniu moralności wierzących
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół