• facebook
 • rss
 • Papież z Lublina

  Ks. Rafał Pastwa

  dodane 16.10.2013 13:20

  W 1978 roku mieszkańcy Lublina nie kojarzyli Karola Wojtyły z tym miastem. Jednak naukowcy i studenci KUL wiedzieli, że wykładowca etyki nie wróci z Watykanu na wykłady.

  O wyborze kardynała Wojtyły na papieża dowiedzieliśmy się z rozgłośni radiowej Wolna Europa. Byłem wtedy klerykiem - mówi ks. prof. Alfred Wierzbicki dyrektor Instytutu Jana Pawła II KUL. - Pamiętam, że tego dnia wieczorem na KUL-u była Msza św. i przyszło całe miasto. Pojawił się transparent zrobiony przez studentów z prześcieradeł z napisem "Nasz Profesor Papieżem". Ten transparent wisiał w tym miejscu bardzo długo, pamiętam, że nie zdjęto go nawet wtedy, gdy padał śnieg - dodaje profesor.

  Lublin obok Krakowa był bardzo ważnym miastem dla Wojtyły. Na KUL-u zaczął uprawiać etykę w duchu personalizmu. Był pionierem w tej dziedzinie obok ks. Granata. Na KUL-u dominował tomizm, a Wojtyła przyniósł zmianę jakościową w postaci personalizmu. - Zaczął bulwersować personalizmem środowisko uniwersyteckie - mówi prof. Wierzbicki. Do dzisiaj żyją uczniowie Karola Wojtyły. Jest to cenne doświadczenie dla Lublina i Katolickiego Uniwersytetu. Po 1978 roku Jan Paweł II żywo interesował się tym, co działo się na Wydziale Filozofii KUL. Jego miejsce na uniwersytecie zajął ks. Styczeń, uczeń i przyjaciel.

  Aktualnie trwają prace nad filmem o papieżu i jego związkach z Lublinem, o czym napiszemy więcej w najbliższym czasie. Niewiele lubelskie media mówią dzisiaj na temat tej rocznicy. Jedynie wiele uwagi poświęca temu wydarzeniu Radio eR. Wojtyła to myśliciel i błogosławiony, do którego trzeba często wracać. Warto przypominać i odkrywać na nowo, że Lublin to także miasto papieskie. Mówmy o tym, że papież był naszym profesorem.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół