• facebook
 • rss
 • Wojtyła - myśliciel zapomniany

  Ks. Rafał Pastwa

  dodane 21.10.2013 23:00

  Karol Wojtyła to nie tylko wielki papież, to także wielki myśliciel i filozof.

  W dniach 24-25 października Katedra Personalizmu Chrześcijańskiego, wraz z Instytutem Jana Pawła II, organizuje na KUL-u Międzynarodową Konferencję Naukową poświęconą myśli personalistycznej Karola Wojtyły, Jana Pawła II. Odbywa się ona w ramach III Lubelskich Dni Personalizmu. - To sympozjum jest poświęcone nam, Polakom, żebyśmy się pozbyli kompleksów, że nie mamy myślicieli, że nie mamy oryginalnych filozofów. Niestety o nich się nie pisze, bo poświęca się uwagę myślicielom obcym - mówi ks. prof. Krzysztof Guzowski, Kierownik Katedry Personalizmu Chrześcijańskiego na KUL.

  Karol Wojtyła jest filozofem i myślicielem, który dokonał przełomu w rozumieniu i ujmowaniu osoby. Paradoksem jest to, że Wojtyła stworzył tak oryginalny system filozoficzny, iż bywał niezrozumiały przez współczesnych mu filozofów. Pierwszy wykład na sympozjum o metodzie naukowej Karola Wojtyły poprowadzi Hiszpan J. Manuel Burgos. - Jest to pierwsza tego typu konferencja w Polsce, która pokazuje Karola Wojtyłę jako wybitnego myśliciela polskiego, stawianego przez zachodnich profesorów na równi z najgenialniejszymi przedstawicielami świata nauki XX i XXI wieku. - Przez tę konferencję chcemy pokazać  geniusz Jana Pawła II, który swoją myślą personalistyczną zaszczepił myśl społeczną, polityczną, naukową w Polsce i na świecie – mówi ks. Grzegorz Barth z KUL.

  Personalizm jest przyszłością życia społecznego i politycznego Polski i świata, gdyż ukazuje konieczność równoległego dowartościowania i wspierania życia indywidualnego i życia społecznego osób. – Należy rozpocząć nową epokę w nauce, bo nadszedł już czas, by doceniać polskich naukowców i myślicieli – mówi ks. Guzowski. Sympozjum swoim patronatem objął "Gość Niedzielny". Więcej informacji o tym wydarzeniu na plakatach i na stronie internetowej www.polski-personalizm.pl.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół