Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Odeszli...

Wbrew powiedzeniu - czas nie goi ran, zwłaszcza jeśli chodzi o śmierć naszych bliskich. Oni jednak żyją w nas dzięki temu, że pamiętamy o nich. Żyją też wiecznie w Bogu - bo Chrystus za nas umarł i zmartwychwstał - byśmy i my zmartwychwstali.

Nasze życie zmienia się, ale się nie kończy   Nasze życie zmienia się, ale się nie kończy
Wierzę w ciała zmartwychwstanie i w żywot wieczny...
Agnieszka Gieroba /GN
Jarosław Kusiak (1966-2013)

Urodzony w Chełmie. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Rejowcu w roku 1985, następnie Policealne Studium Elektroniczne w Lublinie. W roku 1987 podjął studia na kierunku fizyka na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UMCS w Lublinie, które ukończył w 1993 roku w zakresie fizyki doświadczalnej. W 2007 Rada Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMCS nadała mu stopień doktora Nauk o Ziemi. Od 1993 roku, od początku swojej pracy w Zakładzie Geografii Fizycznej (obecnie Geoekologii) i Paleogeografii UMCS, Jarosław Kusiak zajmował się wykonywaniem datowań termoluminescencyjnych osadów plejstoceńskich. Dzięki swojemu niezwykłemu zaangażowaniu i nieustannym zabiegom i staraniom rozbudował i zmodernizował laboratorium luminescencyjne, rozwijając nowe techniki badawcze w tym zakresie, zgodne z nurtami światowymi i stając się jednocześnie jednym z czołowych w Polsce specjalistów od datowań metodami TL i IRSL nie tylko osadów plejstoceńskich, ale także zabytków archeologicznych. Współpracował z wieloma instytucjami naukowymi w Polsce. Miał trwałą i wieloletnia współpracę naukową z ośrodkami naukowymi na Ukrainie. Brał udział jako współwykonawca w realizacji wielu projektów badawczych. Dorobek naukowy Dr Jarosława Kusiaka jest bogaty i znaczący. Był On stałym uczestnikiem konferencji krajowych i zagranicznych poświęconych problemom datowania oraz konferencji stratygraficzno-paleogeograficznych. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi (2011).

 

Joanna Pizoń-Świtkowska (1961-2013)

Urodzona w Lublinie, wielokrotna reprezentantka Polski w pływaniu, brązowa medalistka mistrzostw Europy juniorów w Oslo w 1976. Była wychowanką trenera Witolda Ruzikowskiego i WKS Lublinianka w latach 1976–1979. Dwanaście razy poprawiała seniorskie rekordy Polski. W 1976 roku na mistrzostwach Europy juniorów w Oslo wywalczyła brązowy medal na dystansie 200 m stylem zmiennym. Ustanowiła wiele rekordów Polski juniorów i seniorów na 200 i 400 m stylem zmiennym. Była mistrzynią Polski we wszystkich kategoriach wiekowych, sukcesy odnosiła również w sportowym ratownictwie wodnym. Przez wiele lat była także członkinią kadry narodowej i dwukrotną członkinią reprezentacji olimpijskiej.

 

Konrad Chyl (1984-2013)

Lubelski muzyk, strażnik ledwie tlących się dźwięków. Zgniatanie plastikowej butelki, przeciągłe, wibrujące nisko buczenie, pocierany smyczkiem rant perkusyjnego bębna -przeciętnej osobie trudno dopatrzyć się w tych dźwiękach piękna. Ale nie Konradowi Chylowi, który od uporządkowanych struktur wolał nieprzewidywalną muzykę improwizowaną, nurkując w świecie brzmień, który zazwyczaj ignorujemy, albo który odstrasza nas swą surowością. Grał w zespołach: zuBrad, zuBra2, zuBra1, EchamiXu, gdula#harp, harpakahylo, kr39, LUV i kkDuo. Uczestniczył w sesjach muzyki improwizowanej grając na perkusji, elektronice, gramofonie i przedmiotach razem z Joelem Gripem, Robin Haywardem, Ilią Belorukovem, Alfredo Costa Monteiro, Pierrem Borelem, Krzysztofem ,,Arszynem” Topolskim, Jerzym Mazzolem. Poszukiwał własnej formuły działania (sytuacja dźwiękowa) na pograniczu koncertu i instalacji dźwiękowej. Autor muzyki do spektaklu ,,Kosmos” dla Lubelskiego Teatru Tańca. W Ośrodku Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ,,Rozdroża" organizował autorski cykl ,,AudioLogie” poświęcony sztuce dźwieku i muzyce improwizowanej. Laureat nagrody "Żurawie - Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne" w roku 2011.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy