Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Odeszli...

Wbrew powiedzeniu - czas nie goi ran, zwłaszcza jeśli chodzi o śmierć naszych bliskich. Oni jednak żyją w nas dzięki temu, że pamiętamy o nich. Żyją też wiecznie w Bogu - bo Chrystus za nas umarł i zmartwychwstał - byśmy i my zmartwychwstali.

ks Marian Rusecki   ks Marian Rusecki
Arch KUL
Ks. Marian Jan Rusecki (1942- grudzień 2012)

 Ksiądz Marian Rusecki urodził się w Janowie Lubelskim. Święcenia kapłańskie przyjął w 1966 roku. Pracę na KUL rozpoczął w 1974 roku, a tytuł profesora otrzymał 17 lat później Przez wiele lat kierował Instytutem Teologii Fundamentalnej i dwukrotnie pełnił funkcję prodziekana Wydziału Teologii. Był wybitnym teologiem, wieloletnim profesorem Instytutu Teologii Fundamentalnej KUL. W czasie swojej pracy naukowej opublikował 35 monografii książkowych i ponad 650 artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz encyklopedycznych. W połowie kwietnia 2012 roku profesor otrzymał tytuł doktora honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. To najwyższe odznaczenie akademickie przyznano mu za "dorobek naukowy, aktywne popularyzowanie teologii, umiłowanie głoszenia prawdy Bożej i wielkie zasługi w zakresie polskiej teologii fundamentalnej i teologii religii". Był kapelanem Jego Świątobliwości. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Waldemar Szysz (1958-2013)

Urodzony w Siedliszczu. Malarz i grafik. roku  Dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. Mariana Stelmasika uzyskał w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w 1986. Był adiunktem II stopnia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie. W latach 1994-2006 wykładał w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie gdzie pełnił funkcję prodziekana wydziału grafiki. Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. W 1997 roku uzyskał stypendium Ministra Kultury i Sztuki RP, a w roku 2006 odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi. Był założycielem i opiekunem artystyczny Galerii Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie i Galerii Norwid w Lublinie oraz autorem ponad 20 wystaw indywidualnych. Brał udział w ponad 200 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

 

Zygmunt Mańkowski (1926-2013)

Urodził się w Czersku na Pomorzu. Okupację niemiecka przeżył w Sokalu na pograniczu Wołynia i Galicji. Tam tez ukończył gimnazjum. Kontynuował naukę w liceum w Łańcucie. Studiował historie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Do Lublina przyjechał w październiku 1954 roku. Objął wtedy stanowisko adiunkta w Katedrze Historii Polski Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Z UMCS związany był przez ponad pół wieku, tu uzyskał doktorat, habilitację i profesurę. Uhonorowany Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi. Był autorem wielu ważnych monografii i prac naukowych oraz wydawcą źródeł historycznych  m.in. do dziejów Armii Krajowej.

« 2 3 4 5 6 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy