• facebook
 • rss
 • Cecylia - święta artystka

  ks. Rafał Pastwa

  dodane 13.11.2013 14:18

  Mimo że dostęp do muzyki jest dziś powszechny, możemy mieć kłopot z szybkim znalezieniem czegoś wartościowego. Problem dotyczy nie tylko muzyki rozrywkowej czy alternatywnej, ale także muzyki chrześcijańskiej.

  Dziś być może jak nigdy wcześniej trzeba dbać o piękno muzyki sakralnej, by ta stanowiła przestrzeń spotkania z Najwyższym. Temu ma służyć doroczna "Cecylianka" organizowana w Lubelskim Seminarium Duchownym. Niebawem będziemy mogli ocenić poziom występów różnych wykonawców.

  Cecylia to święta kościoła katolickiego i prawosławnego. Urodziła się na początku III wieku w Rzymie. Zginęła śmiercią męczeńską po 230 roku na Sycylii, za czasów panowania Aleksandra Sewera. Jej ciało w nienaruszonym stanie odnaleziono w 882 roku w katakumbach Kaliksta w Rzymie. Zostało następnie przeniesione do  grobu w Bazylice NMP na Zatybrzu, która miała zostać wybudowana na miejscu domu męczennicy. Święta Cecylia uznawana jest za patronkę chórzystów, muzyków, organistów i lutników oraz śpiewu i muzyki kościelnej. Jej wspomnienie liturgiczne przypada na 22 listopada. W tym czasie na jej cześć wiele instytucji organizuje koncerty, występy oraz seminaria.

  Jak każdego roku w Lubelskim Seminarium Duchownym diakoni organizują "Cecyliankę", która będzie się odbywać od 16 do 23 listopada przy ul. Wyszyńskiego 6. Wszystkie wydarzenia w ramach "Cecylianki" mają charakter otwarty, a wstęp jest bezpłatny. W sobotę 16 listopada odbędzie się otwarcie tygodniowego cyklu koncertów w auli lubelskiego seminarium występem zespołu New Life'm. Organizatorzy na każdy wieczór zaplanowali występ zespołu, scholi bądź chóru. Szczegółowe informacje oraz program na www.cecylianka.pl

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół