• facebook
 • rss
 • Najwierniejsza mniejszość w Polsce

  Agnieszka Gieroba

  dodane 04.12.2013 11:50

  Wielce błogosławiony Nerses Bedros XIX, patriarcha Kościoła ormiańskokatolickiego w Cylicji, najwyższy duchowy zwierzchnik wszystkich katolików obrządku ormiańskiego, został odznaczony Złotym Dyplomem Wydziału Teologii KUL.

  - Nie odczytuję tego dyplomu, jako wyróżnienia dla siebie, ale dla wszystkich Ormian, którzy od wieków są związani z historią Rzeczpospolitej. Wielu z nich wpisało się mocno w dzieje waszej Ojczyzny, walczyło o jej wolność i niepodległość, służyło swoimi talentami i czuło się Polakami ormiańskiego pochodzenia - mówił na KUL Nerses Bedros XIX.

  Uroczystości towarzyszyła wystawa pt. "Ormianie semper fidelis" (Ormianie zawsze wierni) poświęcona Ormianom, ich związkami z Polską, trudną historią na terenach dzisiejszej Ukrainy i wielkim Ormianom wpisanym w nasze dzieje, jak choćby ostatni metropolita ormiańskokatolicki Lwowa abp. Józef Teodorowicz, zaangażowany w odzyskanie niepodległości Polski, walczący wraz z Polakami o Śląsk, czy reprezentujący polskie interesy w wielu krajach Europy przełomu XIX i XX wieku. Ormiańskie pochodzenie ma m.in. Ignacy Łukasiewicz wynalazca lampy naftowej, poeta Szymon Szymonowic, ks. Grzegorz Piramowicz, zaangażowany w działanie Komisji Edukacji Narodowej i tworzenie Konstytucji 3 maja, Karol Antoniewicz - twórca wielu znanych pieśni religijnych jak choćby "Chwalcie łąki umajone", czy wielu żołnierzy walczących w wojnie 1920 roku, a potem w kampanii wrześniowej i zaangażowanych w działalność AK.

  Wielce błogosławiony Nerses Bedros XIX i rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński oraz liczni historycy podkreślali, że Ormianie należą do najwierniejszej Polsce mniejszości narodowej. Mimo różnic w obrządku, należą do kościoła katolickiego, czują się bardzo związani z Polską i nigdy nie skąpili swych umiejętności, a nawet życia, dla dobra Rzeczpospolitej. Dziś mniejszość ormiańska w Polsce liczy 50-60 tys. osób.

  Obecność wielce błogosławionego Nersesa Bedrosa XIX na KUL wiąże się z 75. rocznicą śmierci ostatniego metropolity ormiańskokatolickiego Lwowa, abp. Józefa Teodorowicza. Tej postaci poświęcona została sesja naukowa "Ormiański Pasterz Lwowa Ksiądz Arcybiskup Józef Teodorowicz".

  Wieczorem w lubelskiej katedrze Nerses Bedros koncelebrował Mszę św.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • peperS
   04.12.2013 13:52
   Wśród wymienionych w artykule wybitnych Ormian, zabrakło oczywiście wielce szanownego księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.

   Ewidentny nietakt redakcji koryguję.
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół