• facebook
 • rss
 • Opłatek na KUL

  Agnieszka Gieroba

  dodane 17.12.2013 19:40

  Na KUL odbył się opłatek uniwersytecki. W przedświątecznym czasie społeczności akademickiej towarzyszyli goście, m. in. Wielki Kanclerz KUL ks. abp Stanisław Budzik.

  Studenci z Harcerskiego Koła Akademickiego „Żywioły” przynieśli Betlejemskie Światło Pokoju. Najważniejszą częścią uroczystości było odczytanie tekstów Pisma Świętego. Ewangelię w języku greckim przeczytał prof. Krzysztof Narecki (profesor klasyki), a w języku polskim przedstawiciel Uczelnianego Samorządu Studentów. Życzenia świąteczne wszystkim zgromadzonym, ich rodzinom i przyjaciołom, złożył gospodarz miejsca – Rektor KUL. W czasie uroczystości nagrody otrzymali najaktywniejsi studenci naszego Uniwersytetu. Tradycją spotkań opłatkowych są spektakle, specjalnie przygotowane przez studenckie teatry. W tym roku studenci retoryki stosowanej przygotowali
  przedstawienie pt. „Przed zapaleniem choinki” na podstawie tekstu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Natomiast aktorzy Teatru ITP w przejmującej etiudzie wigilijnej „Wspólny dom” pytali:
  „Czy starczy nam wszystkim sił
  By mniej mieć a bardziej z sobą być
  Czy może przyjdzie nam znów tylko śnić
  Czy na drodze nam nie stanie to co małe
  Czy się w końcu coś nie splącze w egoizmu gąszczu
  Czy podamy sobie ręce a może zła w nas będzie więcej
  I pamięć krzywd większa niż kochanie...?"

  W świąteczną atmosferę wprowadził wszystkich krótki koncert kolęd Chóru KUL, który, jak co roku, uświetniał uroczystość. Prowadzący spotkanie opłatkowe studenci życzyli zebranym „by radość i pokój Świąt Bożego Narodzenia towarzyszyły wszystkim przez cały Nowy Rok. Aby był to Rok szczęśliwy w osobiste doznania, spełnił zamierzenia i dążenia zawodowe i społeczne oraz by przyniósł wiele satysfakcji z własnych dokonań”. Na koniec Wielki Kanclerz KUL abp Stanisław Budzik poświęcił opłatki i zainicjował składanie życzeń. Gospodarzem uroczystości był Uczelniany Samorząd Studentów KUL. Po opłatku uniwersyteckim odbyły się opłatki wydziałowe. Również dziś odbył się opłatek studentów w Areszcie Śledczym w Lublinie - było dzielenie się opłatkiem, życzenia i wspólne śpiewanie kolęd.
  Pierwszy opłatek uniwersytecki odbył się na KUL w 1952 roku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół