• facebook
 • rss
 • Lubelski EuroMajdan

  jj

  dodane 26.01.2014 22:42

  Lubelskie środowiska artystyczne i kulturalne wraz z mieszkańcami Lublina całą niedzielę solidaryzowały się z Ukraińcami. Były koncerty, happeningi i debata.

  Na placu przed Centrum Kultury stanęła scena, wokół której rozpalono koksowniki. Wolontariusze rozdawali mieszkańcom Lublina kokardki i maski w ukraińskich barwach narodowych. Przygotowano specjalne połączenie telefoniczne z manifestującymi na Majdanie w Kijowie. Można było również podpisać apel o wolność zgromadzeń na Ukrainie. Do łączenia się z protestującymi na Majdanie wzywał m.in. dyrektor programowy Centrum Kultury Janusz Opryński, który podkreślał, że solidarność z Ukrainą, jest naszym obowiązkiem. Także ksiądz Stefan Batruch, proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie i prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza mówił o potrzebie międzynarodowego ruchu solidarnościowego z Ukraińcami.

  Wśród wydarzeń, które trwały od godz. 12 do godz. 22, były m.in koncerty, zbieranie podpisów pod petycją "Wolność demonstracji na Ukrainie", ale również czytanie ukraińskich wierszy. Przez dwie i pół godziny w Centrum Kultury lubelscy naukowcy wraz z Ukraińcami, ktorzy uczestniczyli w protestach na kijowskim Majdanie, debatowali także o tym "Jak zrozumieć i pomóc Ukrainie". Dla wszystkich dzieci, które znalazły się pod CK w ośrodku przygotowano specjalny kącik książkowy oraz miejsce do zabawy. Maluchy mogły także wykonać kartki z pozdrowieniami dla EuroMajdanu w Kijowie. Podczas trwania Lubelskiego EuroMajdanu Kulturalnego prowadzona była zbiórka bandaży, opatrunków, środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, witamin oraz ubrań zimowych. Akcja zbierania darów rzeczowych potrwa jeszcze do jutra. Można je składać we wszystkich biurach obsługi mieszkańców w Lublinie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół