• facebook
 • rss
 • Cześć ich pamięci

  Justyna Jarosińska

  dodane 01.03.2014 19:51

  Apel pamięci pod pomnikiem Zaporczyków, sesja historyczna na lubelskim Zamku, rekonstrukcja wydarzeń sprzed lat w Muzeum Wsi Lubelskiej oraz marsz pamięci ulicami miasta - tak Lublin świętował pamięć o tych, którzy nie złożyli broni wraz z końcem II wojny światowej.

  Walczyli zarówno z hitlerowcami, jak i Sowietami. W PRL-u mieli być zapomniani. Przez lata nie wolno było o nich mówić. Dziś ich historie poruszają i fascynują.

  Bezpieka tropiła partyzantów dniem i nocą. Wielu z wyklętych przeszło przez ubeckie katownie. Z wyrwanymi paznokciami i połamanymi kośćmi „gnili” w więzieniach.

  Wielu też doświadczyło też katorgi w obozach Borowicz, Swierdłowska i wielu innych miejscach internowania na sowieckiej ziemi. Ich historia, skrzętnie przez lata ukrywana, ostatnimi czasy ujrzała światło dzienne.

  Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest w Polsce po raz czwarty. W wielu miastach naszego regionu z tej okazji przygotowano specjalne programy poświęcone upamiętnieniu żołnierzy, którzy jeszcze do niedawna nazywani byli przestępcami i zbrodniarzami.

  W Lublinie w uroczystej sesji hisotycznej na Zamku Lubelskim uczestniczyła wdowa po ostatnim prezydencie na uchodźstwie Karolina Kaczorowska, która zachęcała do przekazywania wiedzy o bohaterach okresu PRL i podkreślała wagę obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych.

  W Muzeum Wsi Lubelskiej grupa Rekonstrukcji Historycznej „Grenadiere” zaprezentowała zwiedzającym umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy WiN-AK oraz NSZ. O godzinie 18 ulicami Lublina przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w którym uczestniczyło ok. 3 tysięcy osób.

  Z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych w wielu miastach naszego regionu odprawione zostały Msze św. w intencji bohaterów. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół