• facebook
 • rss
 • Myślą, marzą, tworzą

  Justyna Jarosińska

  dodane 12.03.2014 13:37

  Odyseja Umysłu to program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej.

  W województwie lubelskim w programie uczestniczą uczniowie tylko jednej lubelskiej szkoły - SP "Skrzydła". Młodzi, skrzydlaci Odyseusze właśnie zwyciężyli eliminacje regionalne w swojej kategorii wiekowej w Warszawie, i trafili do finału programu, który odbędzie się już 29 marca  w Gdańsku. Drużyny, które zdobędą  dwa pierwsze miejsca w Finale Ogólnopolskim, pojadą na EuroFestiwal do Liptovskiego Mikulasa. Ostateczne rozgrywki przewidziane są w Iowa State University  w USA. Nad siódemką Odyseuszy z SP "Skrzydła" czuwa trener Sylwia Śliwińska. 

  Odyseja Umysłu to konkurs twórczego rozwiązywania problemów. Odyseusze pracują w drużynach, które reprezentują szkoły lub inne placówki edukacyjne i zazwyczaj liczą od 5 do 7 osób. Opiekę nad każdym zespołem sprawuje trener, który integruje grupę oraz organizuje i moderuje jej pracę, ale nie sugeruje ani nie narzuca dzieciakom własnych pomysłów. 

  Jesienią każdego roku publikowanych jest pięć Problemów Długoterminowych. Drużyna wybiera jeden z nich, po czym przez kilka miesięcy samodzielnie projektuje, przygotowuje i udoskonala jego rozwiązanie. Uczestnicy programu za każdym razem analizują zadanie i zastanawiają się, jak można sobie z nim poradzić. Następnie wspólnie decydują jak to, co w ich pomysłach najlepsze, połączyć w 8-minutową prezentację – która właśnie została przedstawiona sędziom  oraz publiczności. Podczas konkursu każdy zespół musiał się także zmierzyć z Problemem Spontanicznym – niepowtarzalnym zadaniem-niespodzianką, którego treści nie znali do ostatniej chwili, a rozwiązanie tworzyli w zaledwie kilka minut.

  Odyseusze współzawodniczą ze sobą w czterech grupach wiekowych. Drużyny, które w poszczególnych kategoriach uzyskają najlepsze wyniki na Eliminacjach Regionalnych, awansują do Finału Ogólnopolskiego. Jego zwycięzcy mogą z kolei reprezentować Polskę na Finałach Światowych w Stanach Zjednoczonych.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół