Nowy numer 13/2024 Archiwum

Zamiast za kratki - do pracy i na pielgrzymkę

- Więzienia dużo kosztują i ludzie, którzy chcą by każdy przestępca trafiał do więzienia, nie myślą racjonalnie - przekonywał w Lublinie Bernard Olivier, twórca francuskiej metody resocjalizacyjnej.

„Nowa Droga” to projekt, którego celem jest poprawa sytuacji skazanych i ułatwienie im wejścia na rynek pracy po opuszczeniu zakładów karnych. Opiera się w dużej mierze na projekcie francuskim "Próg", którego twórcą jest podróżnik i pisarz francuski Bernard Olivier. We Francji 85 proc. więźniów, którzy uczestniczą w programie, nie wraca na drogę przestępstwa. - To wielki sukces dla społeczeństwa - mówił na KUL Bernard Olivier, który był gościem panelu dyskusyjnego "Nowe drogi resocjalizacji młodych więźniów" zorganizowanego przez Stowarzyszenie Postis - Więzienia dużo kosztują i ludzie, którzy chcą, by każdy przestępca trafiał do więzienia, nie myślą racjonalnie - przekonywał. Uczestnicy panelu dyskusyjnego oceniali dotychczasowe osiągnięcia związane z polskim odpowiednikiem "Progu", który wszedł właśnie w czwarty etap realizacji.

Polski "Próg" pod nazwą "Nowa Droga"  idzie jednak zdecydowanie dalej niż jego francuski odpowiednik. Realizatorzy oprócz najbardziej spektakularnej części czyli pielgrzymki Szlakiem św. Jakuba przygotowali jeszcze dla swych podopiecznych (dziesięciu młodych więźniów) miesięczny kurs zawodowy przygotowujący ich do pracy u przedsiębiorców uczestniczących w projekcie, następnie 5-miesięczną praktykę zawodową oraz w czwartym, końcowym już etapie, rok zatrudnienia współfinansowanego przez Urząd Pracy. - Uważamy, że możemy mówić o sukcesie naszego przedsięwzięcia, bo młodzi ludzie nie wrócili do zakładu karnego, nie złamali prawa i w dalszym ciągu walczą o to, by mieć normalne miejsce w społeczeństwie - podkreśla Barbara Bojko-Kulpa prezes Stowarzyszenia "Postis".

Lubelskie Stowarzyszenie "Postis" od 21 maja 2012 r. do 21 maja 2015 r., w partnerstwie z PTE Zakład Szkolenia i Doradztwa Ekonomicznego Sp. z o. o w Lublinie, Powiatowym Urzędem Pracy oraz Aresztem Śledczym w Lublinie przy współpracy z Archidiecezją Lubelską realizuje projekt "Nowa droga - innowacyjny model współpracy z przedsiębiorstwami w zakresie aktywizacji zawodowej i społecznej młodocianych więźniów".

Innowacyjną metodą resocjalizacji, która trwa w naszym województwie, zainteresowały się także inne ośrodki w kraju. Jest więc szansa, że projekt "Nowa Droga" wejdzie na stałe to polskiego systemu penitencjarnego. 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy