• facebook
 • rss
 • Nasz profesor świętym

  Agnieszka Gieroba

  dodane 27.03.2014 21:26

  Lublin. Równo miesiąc przed kanonizacją Jana Pawła II, na KUL odbył się przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego Grzegorza Linkowskiego pokazującego Karola Wojtyłę w czasach, gdy był on profesorem KUL.

  Film zatytułowany "Nasz profesor papieżem" zostanie pokazany w Telewizji Polskiej programie 1 w Wielką Sobotę o 10.20. Przedpremierowy pokaz zorganizowano na KUL, z którym przez 24 lata związany był Karol Wojtyła jako profesor. Jak duże zainteresowanie budzi ten okres w życiu Jana Pawła II pokazała frekwencja na auli KUL. Wszystkie miejsca zajęte, księża, świeccy, władze uniwersytetu, a także lokalni samorządowcy. Opowieść o Karolu Wojtyle w Lublinie, to w końcu także okazja do wypromowania się samego miasta.

  Film "Nasz profesor papieżem" to historia opowiedziana przez jego uczniów i współpracowników. To wspomnienia z trudnych wykładów, głębokich rozmów i dyskusji nad książkami, które w tym czasie Wojtyła pisał. Film nie jest lekką historyjką pełną anegdot, ale zbiorem poważnych wypowiedzi i refleksji nad "lubelskim" okresem późniejszego papieża.

  - Swój udział w powstaniu tego dokumentu miał abp Józef Życiński, który zaprosił mnie na rozmowę w 2006 roku i zapytał, czy w związku ze zbliżającą się rocznicą papieskiej wizyty w Lublinie, nie można by nakręcić filmu o Janie Pawle II. Powiedziałem wtedy, że o samej wizycie z 1987 roku jest sporo materiałów archiwalnych, ale o czasach, gdy Wojtyła przyjeżdżał na KUL jako profesor wiadomo stosunkowo mało. Zaproponowałem by zająć się tym okresem. Po kilku latach starań i pracy, oddaję państwu efekt końcowy - mówił Grzegorz Linkowski podczas pokazu na KUL.

  Obecny na pokazie prezes Zarządu TVP Juliusz Braun zapewnił, że Telewizja Polska z racji kanonizacji wyemituje szereg materiałów archiwalnych dotyczących Jana Pawła II i rozmów z różnymi gośćmi, którzy będą przybliżać widzom postać Jana Pawła II.

  Abp Budzik obecny na pokazie podkreślił, że zamiana słów "nasz profesor papieżem", na "nasz profesor świętym" jest dobrą dewizą nie tylko KUL, ale i Lublina.

  KUL: Nasz Profesor Papieżem - prapremiera filmu
  Tv KUL - telewizja dla Ciebie!

  Profesor Papież - o filmie ks. A. Wierzbicki
  Tv KUL - telewizja dla Ciebie!

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół