• facebook
 • rss
 • Utytułowani

  dodane 03.04.2014 00:15

  Córka słynnej Marii Curie-
-Skłodowskiej, Irena Joliot-Curie wraz z mężem Fryderykiem Joliot-
-Curie otwierają listę 73 nazwisk doktorów honoris causa UMCS. 


  Wszystkim poświęcona jest wystawa przygotowana z racji 70-lecia uczelni. Skoro uniwersytet powołany w Lublinie zaledwie w trzy miesiące po wyzwoleniu spod okupacji hitlerowskiej otrzymał imię Marii Curie-Skłodowskiej, nic dziwnego, że pierwszymi doktorami honoris causa uczelni zostali jej córka z mężem. Nie wpłynęły na to bynajmniej tylko rodzinne koligacje, gdyż Irena Joliot-Curie wraz z mężem Fryderykiem Joliot-Curie byli znakomitymi naukowcami nagrodzonymi Nagrodą Nobla. W latach 30. XX wieku dokonali odkrycia sztucznej promieniotwórczości, co miało ogromny wkład w rozwój fizyki nuklearnej. Udowodnili, że możliwe jest stworzenie radioaktywnych izotopów z elementów, które nie są radioaktywne. To odkrycie otworzyło nowe możliwości badań radioaktywnych na polu chemii, biologii i medycyny, w szczególności w leczeniu nowotworów. Pomogło także... skonstruować bombę atomową.
Naukowe osiągnięcia nie budziły więc wątpliwości, jednakże ówczesne władze Polski, które nie pozostawały obojętne na działalność tego uniwersytetu, miały także swój udział w podejmowaniu decyzji o tak wysokich tytułach nadawanych na uczelniach sobie podległych. Z zachowanych na UMCS informacji wynika, że historia nadania pierwszego tytułu doktora honoris causa zaczyna się od wniosku prof. Tadeusza Kielanowskiego, dziekana Wydziału Lekarskiego, ogłoszonego w styczniu 1947 roku.

  Wniosek został przyjęty i na tym skończyły się działania. Do sprawy wrócono po dwóch latach. Prof. Józef Motyka informował rektora, że jest po rozmowach w Ministerstwie Oświaty, które zasugerowało, że odpowiedni wniosek powinien być podjęty, ale musi mieć aprobatę władz państwowych. Zgodę uzyskano. 22 grudnia 1949 roku na wniosek dziekana Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego przyjęto uchwałę o nadaniu doktoratu honoris causa UMCS małżonkom Joliot-Curie. Uroczystość odbyła się w Warszawie 28 stycznia 1950 roku.
Wystawę poświęconą wszystkim doktorom honoris causa UMCS można oglądać w Bibliotece Głównej uczelni.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół