• facebook
 • rss
 • Rzeźbią papieża, aż wióry lecą

  ks. Rafał Pastwa

  dodane 25.04.2014 10:30

  Nad zalewem Kraśnickim trwa plener rzeźbiarski. Artyści z całej Polski przygotowują rzeźby Jana Pawła II, które mieszkańcy będą mogli zobaczyć w w dniu kanonizacji papieża.

  Przyjechali z całej Polski by wyrzeźbić Jana Pawła II w dwunastu odsłonach. Każda rzeźba ma przedstawiać papieża w innej odsłonie. Artyści zostali zaproszeni na plener rzeźbiarski przez burmistrza Kraśnika. Komisarzem i opiekunem pleneru jest Szczepan Ignaczyński, rzeźbiarz pochodzący z Kraśnika. To dzięki jego kontaktom przyjechało tu aż tylu artystów. Do pracy wykorzystano ścięte lipy z parku, który radni miasta uchwałą ogłosili parkiem im. Jana Pawła II. Drzewa przeznaczono do wycinki w 2013 roku  w ramach planów rewitalizacji parku. Podczas trwania pleneru powstanie kilkanaście rzeźb papieża Jana Pawła II. Każdy z rzeźbiarzy przyjechał z pewnym projektem, jednak rzeczywistość - a raczej jakość materiału - zweryfikowała ich plany. - Jakość tych lip jest dość słaba. Drzewa te przeznaczono do wycinki ze względu na choroby i wiek. Az się dziwię, że drzewa w takim stanie rosły tak długo w parku, przez który chodzili ludzie. Ciężko coś z nich wydobyć bo są schorowane. Ale powstaną z nich rzeźby o charakterze parkowym  - mówi Michał Grzemysławski, rzeźbiarz ze Szczytna. Wypowiedź ta potwierdza jedynie, że zarzuty przeciwników wycinki drzew były niesłuszne.

  Komisarzem pleneru jest pan Szczepan Ignaczyński, który rzeźbiarstwem zajmuje się już kilkadziesiąt lat. - Przecieramy szlaki w Kraśniku. Chcemy, żeby takie imprezy plenerowe odbywały się u nas cyklicznie. Zawsze jest tak, że organizator wybiera tematykę pleneru. Dowiedziałem się, że wycięto lipy w parku więc pomyślałem, że szkoda je spalić. Tak powstał pomysł pleneru. Dużą rolę w tym pomyśle odegrał burmistrz.zaprosiłem 11 artystów na plener i nikt mi nie odmówił - mówi Szczepan Ignaczyński.

  Codziennie na miejsce pleneru przychodzą mieszkańcy Kraśnika i młodzież szkolna, a także osoby które spacerują nad zalewem. Gotowe rzeźby będzie  można oglądać od niedzieli.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół