• facebook
 • rss
 • Nauka to moje życie i pasja

  ag

  dodane 17.06.2014 13:03

  O nadanie tytułu doktora honoris causa ks. prof. Hellerowi wnioskowali dziekani: prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk - Wydział Agrobioinżynierii - oraz prof. dr hab. Stanisław Winiarczyk - Wydział Medycyny Weterynaryjnej. To dwa najstarsze wydziały Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, które w tym roku obchodzą Jubileusz Siedemdziesięciolecia.

  Ksiądz prof. dr hab. Michał Heller jest filozofem przyrody, teologiem, kosmologiem, matematykiem i fizykiem o światowej sławie. Członek licznych Towarzystw i Stowarzyszeń Naukowych, w tym Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego, Papieskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności, założyciel oraz fundator Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. - Trudno dziś w Polsce wskazać innego człowieka, którego tak wielką pasją i sposobem na życie jest nauka. Dla nas ksiądz profesor jest przykładem do naśladowania i powodem do dumy z racji, że zechciał zostać doktorem honoris causa naszej uczelni - mówił prof. Wesołowski rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

  - Badania prowadzone przez ks. prof. Hellera dotyczą zwłaszcza wyjaśniania spójnej i zrozumiałej dla współczesnego człowieka wizji świata opartej na rezultatach nauk przyrodniczych. Ksiądz Profesor naukowym autorytetem świadczy, że nie ma i nie może być filozofii przyrody w oderwaniu od nauk przyrodniczych - mówił w laudacji prof. Krzysztof Kowalczyk. Zdecydowana większość naukowców w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie zajmuje się badaniami przyrody. - Także my, jako pracownicy nauki, stawiamy pytania dla kogo i po co wykonujemy badania, czemu i komu ma służyć poznawanie przyrody i jej doskonalenie? Komu mają służyć wyniki naszych eksperymentów i osiągnięć? Pamiętajmy, że Ziemia, przyroda, środowisko, które dzięki też i naszemu wysiłkowi wykorzystujemy dla dobra człowieka, nie są nam dane, ale zadane. To także my, dzięki swojej pracy przyczyniamy się do ochrony i wykorzystania zasobów środowiska, świata mikroorganizmów, roślin i zwierząt w poczuciu odpowiedzialności za to, co zostało nam powierzone. Ten zakres badań i zdobywania wiedzy jest bliski i nam i księdzu profesorowi Hellerowi - mówił w laudacji prof. Kowalczyk.

  Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele wszystkich lubelskich uczelni oraz metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół