• facebook
 • rss
 • Rodzina - tu wszystko się zaczyna

  Agnieszka Gieroba

  dodane 20.06.2014 14:11

  Z całej Polski przyjechało do Lublina około 200 rodzin wychowujących co najmniej trójkę dzieci, by uczestniczyć w II Ogólnopolskim Zjeździe Dużych Rodzin. Oficjalnego otwarcia zjazdu dokonał prezydent Bronisław Komorowski.

  Duże rodziny to nie problem, lecz rozwiązanie uważają zrzeszeni w Związku Dużych Rodzin Trzy Plus. Im więcej dzieci, tym rodzinie lepiej. - To prawda, że wychowanie dzieci to wielki trud i niemały koszt, jednak zyski z posiadania dużej rodziny są niewymierne - podkreśla Bożena Pietras przewodnicząca lubelskiego Związku Dużych Rodzin.

  - Dziś wszyscy alarmują, że załamuje się system emerytalny, że mamy straszliwy niż demograficzny, że za chwilę nie będzie kto miał pracować na starszych ludzi. W przypadku dużych rodzin nie ma takiego problemu. Rodzina zawsze się wspiera i pomaga na różne sposoby. Tu każdy może na siebie liczyć, a i utrzymanie starszych rodziców przez kilkoro dzieci nie jest tak wielkim problemem. Poza tym im więcej rodzi się dzieci, tym więcej rąk do pracy. Wszelkie kryzysy można rozwiązać, jeśli postawi się na rodzinę - uważają członkowie Związku Dużych Rodzin.

  Lublin jest jednym z pierwszych miast, gdzie wprowadzono kartę licznej rodziny uprawniającą rodziny z trójką i więcej dzieci do wielu zniżek w korzystaniu zarówno z dóbr kultury czy zajęć sportowych, jak i do tańszych  zakupów w wielu sklepach i usług z rabatami. - Coraz więcej instytucji i firm prywatnych przystępuje do naszego programu oferując rodzinom wielodzietnym zniżki. To mnie cieszy, ale nie zadowala, wciąż zachęcamy kolejne podmioty do dołączenia do grupy wspierającej duże rodziny - mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

  Do uczestników Zjazdu specjalne słowo i błogosławieństwo skierował także papież Franciszek za pośrednictwem sekretariatu stanu. Papież podziękował inicjatorom Zjazdu za zorganizowanie takiego spotkania i promocję rodziny. Łącze się z Wami w modlitwie i pozdrawiam serdecznie - czytamy w papieskim liście. Ojciec Święty podkreślił też, że rodzina jest wartością o jaką należy dbać ze wszystkich sił. Zachęcał też by rodziny otworzyły się na Jezusa i oddawały Mu swoje życie zarówno wtedy, kiedy jest dobrze, jak i wtedy, kiedy przychodzą kryzysy.

  Zjazd to okazja do pokazania, że duże rodziny mają się dobrze, że mimo różnorakich trudów są to rodziny szczęśliwe. To też okazja do wymiany doświadczeń, integracji rodzin z różnych części Polski, dla wielu jedyny wspólny wyjazd wakacyjny. - Dużych rodzin często nie stać, by razem gdzieś wyjechać. Do Lublina mógł przyjechać każdy. Organizatorzy zapewnili noclegi u rodzin z Lublina, które w swoich domach przyjęły gości, jak i wyżywienie.

  Organizatorem II Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin jest Miasto Lublin i Związek Dużych Rodzin. Hasłem tegorocznego zjazdu są słowa: Dom, rodzina - tu wszystko się zaczyna. Gościem honorowym zjazdu był prezydent RP Bronisław Komorowski.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół