• facebook
 • rss
 • Młodzi chcą pamiętać

  Justyna Jarosińska

  dodane 17.09.2014 19:37

  Jak sprawić by młodzi zainteresowali się historią? Najlepiej znaleźć innych młodych, którzy opowiedzą ją w ciekawy sposób.

  W taki własnie sposób już po raz kolejny hstoryczną rocznicę uczciła młodzież z Zespołu Szkół nr. 1 im. Wadysława Grabskiego. W szkole liczącej łącznie 1100 uczniów, młodzież przygotowała  wizyty dwuosobowych zespołów, przedstawiających 15-minutowe lekcje historii w każdej z klas, mających tego dnia zajęcia.  

  Uczniowie zadbali o atrakcyjność przekazu – opracowali specjalny montaż multimedialny prezentowany podczas odwiedzin w każdej klasie. Na patio szkoły umieszczone zostały ekrany do projekcji filmów i kolumny głośnikowe, z których na każdej przerwie można było usłyszeć „odgłosy wojny” (archiwalne nagrania, wystrzały, eksplozje). Także dźwięk dzwonka w tym dniu zastąpiony został nagraniem wycia syren. Na ścianach kaorytarzy zawisły plakaty a na teleiwzorze można było oglądać filmy i teledyski poświęcone losom Polaków podczas II wojny światowej. 

  Dzięki wsparciu Fundacji Niepodległości, z która szkoła współpracuje, uczniowie mieli okazję spotkania z rekonstruktorami w historycznych mundurach żołnierzy Wojska Polskiego z Września 1939, niemieckich i sowieckich najeźdźców, a także żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. – Uczniowie przygotowali obchody „Dnia Pamięci o II wojnie światowej” dla przypomnienia rówieśnikom naszej historii w kontekście kampanii wrześniowej i napaści na Polskę dwóch totalitarnych reżimów - mówi Janusz Stasiak wicedyrektor szkoły. - Przedstawili przebieg działań zbrojnych, zniszczenia wojenne oraz początek tworzenia się ruchu oporu na Lubelszczyźnie.Przybliżyli także losy Żołnierzy Tułaczy – bohaterów polskiej drogi do wolności. W sposób szczególny chcieliśmyprzekazaćmłodemu pokoleniu potrzebę pielęgnowania pamięci historycznej i tożsamości narodowej. Te wartości są ważne zawsze, ale szczególnego znaczenia nabierają w odniesieniu do geopolitycznej sytuacji Polski i toczącej się nieopodal naszych granic wojny na Ukrainie - podkreśla Janusz Stasiak. 

  W auli szkoły, w ramach spotkania młodzieży zaprezentowany został takżefilm „Nasze Monte Cassino”, zrealizowany przez uczniów szkoły: Dawida Antończaka i Dawida Kuranta, który otrzymał w piątek 12 września 2014 wyróżnienie na ogólnopolskim festiwalu filmu dokumentalnego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” – w konkursie filmowym „Młodzi dla Historii”.
  Film powstał podczas wyjazdu na uroczystości 70. rocznicy zwycięstwa Polaków w Bitwie o Monte Cassino, w którym młodzież Zespołu Szkół nr 1 brała udział dzięki wsparciu Fundacji Niepodległości.

  Więcej o historycznych pasjach młodych z ZS nr 1 w Lublinie, piszemy w 39 nr GN

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół