• facebook
 • rss
 • Ikony i litearutura

  AG

  dodane 17.10.2014 15:01

  Z okazji 25. lecia Instytutu Filologii Słowiańskiej KUL odbyła się uroczysta sesja naukowa pt. "Slawistyka lubelska i polska – osiągnięcia i perspektywy rozwoju", połączona z panelem dyskusyjnym, a także wystawa ikon autorstwa Katarzyny Bieniasz w atrium Collegium Norwidianum.

  Instytut Filologii Słowiańskiej powstał w 1989 roku na bazie działającego od 1981 roku Międzywydziałowego Zakładu Badań nad Kulturą Bizantyjsko-Słowiańską.

  Głównym twórcą obu instytucji, zajmujących się badaniami nad historią, literaturą i językami narodów wschodniosłowiańskich, był prof. Ryszard Łużny.

  W Instytucie zatrudnionych jest aktualnie 17 pracowników naukowo-dydaktycznych, a na studiach I i II stopnia kształci się niemal 120 studentów. Mają oni do wyboru dwa moduły kształcenia - filologię rosyjską lub ukraińską. Ponadto wybierają specjalizację: rosyjski/ukraiński język komunikacji biznesowej, nauczycielską lub translatologiczną.

  Dodatkowo, w tym roku akademickim, w ramach europejskiego projektu „PWP - Kształcenie zawodowe na neofilologiach KUL na potrzeby rynku pracy” mogą uczestniczyć w zajęciach nowej specjalizacji - Komunikacja medialna w polsko-ukraińskiej pracy dziennikarskiej. W ramach tego projektu mogą także zdobyć renomowany certyfikat językowy Centrum Certyfikacyjnego przy Państwowym Instytucie Języka Rosyjskiego im. A.S. Puszkina w Moskwie.

  Pracownicy Instytutu Filologii Słowiańskiej KUL prowadzą bezpłatne wykłady dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na temat kultury, historii, języka i literatury rosyjskiej oraz ukraińskiej. Na taki wykład można przyjechać zarówno na KUL, jak też zaprosić wykładowcę do konkretnej szkoły w Lublinie i poza Lublinem.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół