• facebook
 • rss
 • Trzy wieki seminarium

  Agnieszka Gieroba

  dodane 21.10.2014 13:50

  Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie kończy 300 lat. Do świętowania tego wielkiego jubileuszu zaproszeni są wszyscy. O szczegółach obchodów opowiadali podczas dzisiejszej konferencji prasowej ks. Krzysztof Podstawka - rzecznik kurii biskupiej i ks. Paweł Bartoszewski - rzecznik lubelskiego seminarium.

  Przygotowania do jubileuszu trwały 3 lata. Przez ten czas badano historię seminarium, starano się ocenić dzisiejszą kondycję, jak i spojrzeć w przyszłość. Oficjalne uroczystości jubileuszowe rozpoczną się w piątek 24 października. Gościem seminarium, a także Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, będzie prefekt Kongregacji Nauki Wiary arcybiskup Gerhard Ludwig Müller. 24 października 2014 r. r dokona uroczystej prezentacji kolejnego tomu "Opera Omnia" Josepha Ratzingera - tom 2: "Rozumienie objawienia i teologia historii według Bonawentury". Jednocześnie odbędzie się prezentacja najnowszej książki eminencji pt. "Ubóstwo", do której wstęp napisał papież Franciszek. Wszystko w auli im. Stefana Kard. Wyszyńskiego KUL o 11.00.

  Po południu, już w gronie seminaryjnym, przewodniczyć on będzie Mszy świętej i spotka się z klerykami.

  Główne uroczystości odbędą się w sobotę 25 października. W gmachu seminarium będzie miała miejsce oficjalna inauguracja roku akademickiego wraz ze ślubowaniem studentów I roku i zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa. W lubelskiej katedrze o 19.00 odbędzie się uroczysta Msza święta z udziałem abp. Gerharda Ludwiga Müllera oraz nuncjusza apostolskiego w Polsce Celestino Migliorego i wielu gości.

  Będzie to wydarzenie nie tylko duchowe, ale i muzyczne. Podczas Eucharystii zostanie wykonana Msza koronacyjna C- dur W. A. Mozarta. - To jedno z jego największych dzieł. Słuchając go człowiek ma ochotę wielbić Boga. Będą znakomici artyści, chór i soliści, których na co dzień w Lublinie nie można usłyszeć - mówiła Teresa Księska Falger prezes Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Lublinie. Na tę uroczystość zaproszony jest każdy. Jubileusz zakończy Msza św. w lubelskiej katedrze w niedzielę o godz. 11.30

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół