• facebook
 • rss
 • Wielkie świętowanie w seminarium

  ag

  dodane 23.10.2014 10:00

  Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie kończy 300 lat. Z tej okazji gościć będzie prefekta Kongregacji Nauki Wiary arcybiskupa Gerharda Ludwiga Müllera, nuncjusza apostolskiego w Polsce Celestino Migliorego i wiele innych postaci, które czują się związane z naszym seminarium. Z tej okazji rektor ks. Marek Słomka napisał list zapraszający na świętowanie jubileuszu.

  8 października 2014 r. Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie świętuje 300-lecie istnienia. Niezależnie od meandrów historycznych, będących świadectwem skomplikowanych losów kilku seminariów duchownych funkcjonujących w podobnym czasie na Ziemi Lubelskiej, ta wyjątkowa placówka edukacyjno-wychowawcza pozostaje najstarszą z działających na terenie Lublina szkół wyższych. Trzy wieki historii można podzielić na dwa równe okresy troski o kształcenie przyszłych kapłanów diecezjalnych: pierwszy, naznaczony posługą formacyjną Misjonarzy św. Wincentego à Paulo, drugi zaś – księży diecezji lubelskiej.

  Przez cały rok 2014 wspólnota seminaryjna wyraża wdzięczność Bogu i ludziom za dar dziejów, wypełnionych pięknymi kartami, służącymi rozwojowi miasta oraz regionu. Liczne wydarzenia jubileuszowe stały się okazją do przybliżenia wiernym specyfiki i znaczenia powołania do kapłaństwa. Radość z Jubileuszu wybrzmiała na całym świecie, gdyż absolwenci lubelskiego seminarium duchownego służą wiernym na wszystkich kontynentach. Najwięcej z nich pracuje obecnie za wschodnią granicą naszej Ojczyzny, dzięki temu, że alumni obrządku bizantyjsko-ukraińskiego od kilkudziesięciu lat znajdują gościnne miejsce formacji w przestrzeni lubelskiego seminarium.

  Centralne obchody jubileuszowe odbędą się w sobotę, 25 października br. Podczas liturgii pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, Abpa Celestino Migliore, o godz. 19.00 w Archikatedrze Lubelskiej zostanie wykonana Msza „Koronacyjna” W. A. Mozarta. Specjalne zaproszenie na tę Eucharystię skieruje Metropolita Lubelski, już dziś jednak pragnę zachęcić wszystkich duchownych i świeckich diecezjan do wzmożonej modlitwy w intencji Seminarium. Dziękujmy Bogu za pokolenia wychowawców i alumnów, którzy przez lata wpisywali się w historię lubelskiego Kościoła. Pamiętajmy o profesorach, dbających o wysoki poziom intelektualny przyszłych księży. Wspomnijmy z wdzięcznością o siostrach zakonnych, gorliwie pracujących w Seminarium od prawie 100 lat. Proszę, by w najbliższą środę podczas Mszy św. dodać do modlitwy powszechnej wezwanie o nowe i święte powołania do służby Chrystusowi w Archidiecezji Lubelskiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół