• facebook
 • rss
 • Nie ma nauki bez wiary

  dodane 24.10.2014 12:20

  Z udziałem prefekta Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerharda Müllera odbyła się na KUL prezentacja kolejnego tomu "Opera Omnia" Josepha Ratzingera: "Rozumienie objawienia i teologia historii według Bonawentury".

  KUL rozpoczął wydawanie dzieł w serii Opera Omnia Josepha Ratzingera w 2012 r. Uniwersytet uzyskał z Watykanu prawo wyłączności do wydania ich drukiem po polsku. Seria wydawana jest równolegle w językach: włoskim, hiszpańskim, francuskim i angielskim. Pełne wydanie będzie się składać z 16 tomów. Polska edycja jest tłumaczeniem niemieckiego oryginału. Dotychczas ukazało się pięć tomów. Obecnie prezentowany tom - „Rozumienie objawienia i teologia historii według Bonawentury” - jest szóstym w serii (tomy wydawane są w takiej kolejności, jak niemiecki oryginał). Jest to rozprawa habilitacyjna papieża seniora Benedykta XVI, przedstawiona w 1957 r. na uniwersytecie monachijskim. Redaktorem edycji polskiej Opera Omnia jest ks. prof. Krzysztof Góźdź.

  Przedstawiając sylwetkę św. Bonawentury abp Stanisław Budzik przytoczył słowa świętego, który mówił, że nauka bez wiary jest błędna, bo nie ogarnia całej rzeczywistości, w jakiej zanurzony jest człowiek. Jedynie wiara strzeże przed błędem. Postaci tego świętego przyglądał się Joseph Ratzinger w swojej rozprawie habilitacyjnej.

  Św. Bonawentura (1221-1274) to drugi obok św. Tomasza z Akwinu olbrzym umysłu i serca epoki średniowiecza. Jest uznawany powszechnie za klasyka szczytowego okresu scholastyki oraz za jedną z największych postaci XIII wieku. W latach 1236-1242 studiował filozofię na fakultecie sztuk wyzwolonych uniwersytetu paryskiego. Do franciszkanów wstąpił właśnie w Paryżu około roku 1243. Następnie, pod czujnym okiem Aleksandra z Hales, podjął studia teologiczne. Już w roku 1248 został bakałarzem biblijnym, a w 1250 komentatorem Sentencji Piotra Lombarda. Trzy lata później został nominowany profesorem w szkole franciszkańskiej w Paryżu. Dopiero w 1257 roku został mianowany oficjalnie profesorem uniwersytetu paryskiego.

  Nie mógł jednak podjąć zajęć akademickich, jako że tego samego roku, 2 lutego został wybrany generałem zakonu franciszkańskiego. Ze względu na jego zaangażowanie w uporządkowanie oraz reorganizację zakonu, który po śmierci św. Franciszka ogromnie się rozrósł, Bonawenturę nazwano drugim założycielem zakonu.

  Ten kto jest zakochany śpiewa dla ukochanej pieśni, jeśli jesteś zakochany w Bogu będziesz mu śpiewał i układał dla Niego pieśni - przytoczył słowa św. Bonawentury ks. prof. Krzysztof Góźdź odwołując się do działa Josepha Ratzingera, który swoją pracą "śpiewa Bogu pieśni".

  Na zakończenie spotkania została także zaprezentowana książka kard. Gerharda Müllera "Ubóstwo". Kardynał przez wiele lat jako duszpasterz jeździł z posługą duszpasterską do krajów Ameryki Południowej. Doświadczenia wyniesione z tej pracy skłoniły arcybiskupa do napisania książki o ubóstwie, w której odwołuje się do teologii wyzwolenia. W książce zadaje pytanie w jaki sposób można mówić o Bogu, sakramentach, Jezusie Chrystusie w obliczu ubóstwa, wyzysku i niesprawiedliwości.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • pilz
   25.10.2014 12:39

   pilz: Co za NONSZALANCJA napisaćtytuł : Nie ma nauki bez wiary.
   Izostawić to bez jakiego kolwiek komentarza CO, jak zrzumić to czytającemu już jaśiowi, który nie wie, co z tym poczłąć,

   Np. są niektórzy uczeni bez wiary
   , a nawet z osięgnięciami naukowymi i co wsazystkie one nauk,owości ????,
   np. M C Skłodowska it p...,
   a poniektórzy nAWET MIELI W PLOTOCZNYM ZNACZENIU SUPER WIARę, A wylądowali jaKO hERETYCY...

   oSTROżNIE ZE ASŁóWKAMI I EGZALTACJą, BO MożNA GAFY ELOKWENCJI POPEŁNIć....

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół