• facebook
 • rss
 • By z radością głosili Ewangelię

  Justyna Jarosińska

  dodane 25.10.2014 20:12

  Z udziałem nuncjusza apostolskiego abp Celestino Migliore oraz zaproszonych gości i przyjaciół seminarium z różnych stron Europy, lubelskie Metropolitalne Seminarium Duchowne zainagurowało dziś kolejny rok akademicki.

  Obchody inauguracji kolejnego roku akademickiego w seminarium, rozpoczęła modlitwa w seminaryjnym kościele. Następnie w auli seminaryjnej rektor seminarium ks. Marek Słomka, przywołał wydarzenia z ostatniego roku funkcjonowania seminarium oraz bezpośrednie przygotowania do obchodów jubileuszu 300 - lecia najstarszej lubelskiej uczelni. Rektor nawiązał także do spisanych przez byłych seminarzystów wspomnień sprzed lat, opublikowanych w specjalnie wydanej na jubileusz książce. Podkreślił także znaczącą obecność w lubelskim seminarium podczas wczorajszych uroczystości prefekta Kongregacji Nauki i Wiary kardynała Gerharda Ludwiga Müllera. 

  Zachęcając gości do obejrzenia wystawy prezentowanej w seminarium o związkach MSD z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, ks. Marek Słomka przypomniał, że w pierwszych latach działalności KUL, wszystkie zajęcia odbywały się właśnie w lubelskim seminarium. 

  Arcybiskup Stanisław Budzik zwrócił uwagę wszystkich zgromadzonych na szczególny wymiar tej inaguracji przypadającej w trzysetną rocznicę powstania lubelskiego seminarium - Zmieniały się ustroje, przynależności państwowe, mijały powstania, wojny, a seminarium na tym samym miejscu przez trzysta lat trwało  przygotowując kolejne pokolenia kapłanów, wysyłając ich do diecezji i na cały świat aby z radością głosili Ewangelię - mówił arcybiskup.

  Arcybiskup przy okazji inauguracji roku akademickiego podjął na nowo, zapoczątkowane przez abp Józefa Życińskiego wręczanie odznaczeń Lumen Mundi. - Chcemy dziś odznaczć trzy osoby z trzech różncyh narodów, aby przypomnieć, że Ewangelia jest uniwersalna, że Kościół idzie z Ewangelią do wszystkich ludzi i wszystkich narodów. Łamie wszystkie bariery i gromadzi nasz wszystkich w jedną rodzinę dzieci Bożych - podkreślał abp S. Budzik

  Wśród odznaczonych przez arcybiskupa znalazła się m.in.  siostra Mirosława Grunt, przełożona generalna sióstr służek. Abp Budzik zaznaczył, że siostry służki odegrały w życiu seminarium szczególną rolę,  posługując w nim już 92 lata.

  Wykład inauguracyjny zatytułowany "Wartości europejskie w kontekście wyzwań nowej ewangelizacji"  wygłosił arcybiskup metropolita ryski absolwent lubelskiego seminarium ks. Zbigniew Stankiewicz, ktory na początku przywołał swoje wspomnienia z czasów nauki w lubelskim seminarium. Wśród gości, którzy zabrali głos podczas inauguracji byli również rektor KUL ks. Antoni Dębiński ora  wojewoda lubelski Wojciech Wilk i prezydent Krzysztof Żuk. 

  W tym roku indeksy z rąk rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. Antoniego Dębińskiego odebrało 21 nowych alumnów w tym 4 ze zgromadzeń zakonnych. 

  Uroczystości obchodów jubileuszu 300-lecia Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie kończy Msza św.  w archikatedrze, której przewodniczy nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół