Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Festiwal Bożego Narodzenia

W Lublinie stało się tradycją, że zanim zasiądziemy do wigilijnej wieczerzy w rodzinnych domach, możemy uczestniczyć w wielu wydarzeniach w mieście, które przygotowują nas do świąt. Tak będzie i w tym roku.

Kiedyś budowa miejskiej szopki budziła kontrowersje. Dziś mieszkańcy Lublina nie wyobrażają sobie by w mieście mogło jej zabraknąć. - Ciesze się bardzo, że w Lublinie przyjęła się tradycja kolędowania w szopce. Dla naszych dzieci to wielka atrakcja odwiedzić Jezusa umieszczonego w szopce na Starym Mieście, posłuchać występów kolędowych w wykonaniu zarówno dzieci, jak i dorosłych, często prawdziwych gwiazd. Obserwuję od kilku lat, że coraz więcej rodzin urządza sobie spacery do szopki, ludzie umawiają się w tym miejscu by razem kolędować i połamać się opłatkiem podczas miejskiej wigilii. Mam nadzieję, że Lublin nie jest wyjątkiem w Polsce, ale nawet gdyby tak było, to jest nasz powód do dumy - mówi pan Piotr Jakubowski, który od kilku lat uczestniczy w Festiwalu Bożego Narodzenia.

Przez lata szopka zmieniała swoje miejsce. Była już przed Ratuszem, na placu po Farze i pod bazyliką ojców dominikanów, gdzie chyba znalazła swoje ostateczne miejsce. W tym roku także tam zostanie zbudowana. Władze miejskie zapewniają, że od 19 grudnia będzie gotowa. Tego dnia
na uliczkach Starego Miasta zacznie się Jarmark Bożonarodzeniowy organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, który potrwa do 23 grudnia. W programie: Ice Show, kiermasz, kolędowanie oraz spotkanie najmłodszych ze Św. Mikołajem. Jarmark będzie miał charakter otwarty, wszyscy zainteresowani skorzystają z oferty wystawców oraz bezpłatnego uczestnictwa w zaplanowanych atrakcjach. Specjalnie dla dzieci przewidziane są animacje i występy na scenie.

Ice Show będzie z pewnością najbardziej widowiskowym wydarzeniem tegorocznego Jarmarku. Spektakularny pokaz rzeźbienia w lodzie to atrakcja na najwyższym poziomie. Planowane są cztery 15-minutowe wejścia, podczas których powstaną lodowe rzeźby. Jedną z nich będzie logo Marki Regionalnej „Lubelskie”. Gotowe rzeźby zostaną wyeksponowane na specjalnych podestach i podświetlone kolorowymi ledami.

Aniołkowo to projekt lubelskiej KLANZY skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. W dniach 17-19 grudnia zostaną przeprowadzone codzienne warsztaty tworzenia aniołków. Każdy uczestnik będzie miał okazję wykonać swojego autorskiego aniołka, według osobistych wyobrażeń. W tym roku Aniołkowo jest realizowane przy pomocy finansowej Miasta Lublin (Projekt „O wyższości Świąt…” – realizator PSPiA KLANZA). Drugi projekt edukacyjny stowarzyszenia KLANZA pt: Gwiazda Betlejemska odbędzie się w ramach 5 lekcji poznawczych z tematyki: Kometa Halleya, Droga Mleczna, Gwiazdy itp. oraz warsztatów z eksperymentowaniem.

Wigilia Starego Miasta organizowana przez Ojców Dominikanów odbędzie się, jak co roku, 21 grudnia. Uroczystość rozpocznie się Mszą Świętą o godzinie 16:00 w intencji mieszkańców Lublina, celebrowaną przez Abp. Stanisława Budzika. Następnie po uliczkach Starego Miasta przejdzie kolędowy korowód, podczas którego wygłoszone zostaną życzenia z kolędą Joszko Brody. Jak co roku zebrani przełamią się opłatkiem i poczęstują symboliczną wieczerzą. W świąteczny nastrój wprowadzą zebranych Sławiniacy, którzy wykonają polskie kolędy.

Każdy uczestnik Wigilii Starego Miasta otrzyma pocztówkę z Aniołem Inspiracji. Zachęcamy do wypisania swoich życzeń na przyszły rok i zawieszenia kartek na choinkach znajdujących się na Starym Mieście. Pocztówki z życzeniami można także wysłać swoim najbliższym. Anioły Inspiracji dostępne będą w Biurze Obsługi Mieszkańców w Ratuszu od 15 grudnia oraz w wydaniu Kuriera Lubelskiego w dniu 8 i 12 grudnia. Dodatkowo Anioły Inspiracji można będzie spotkać w okresie przedświątecznym na ulicach Lublina, w pobliżu galerii handlowych.

W okresie świątecznym i w pierwszych dniach stycznia, zapraszamy mieszkańców Lublina do wspólnego kolędowania. W dniach 25-28 grudnia wysłuchamy pastorałek w wykonaniu Sławiniaków, Zespołu Razem za Jezusem, Uczniów Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek, Chóru i orkiestry kameralnej Lubilaeum, Chóru Seniora z DDK Węglin oraz Scholi Aniołki. W pierwszych dniach stycznia (4, 7-9 stycznia) w Bazylice Ojców Dominikanów usłyszymy Zespół Porozumienie, a z kolędowaniem w szopce wystąpią lubelskie przedszkolaki i chóry szkolne.

Organizatorami Festiwalu Bożego Narodzenia 2014 są:

  • Urząd Miasta Lublin
  • Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego
  • Klasztor Ojców Dominikanów
  • Parafia pw. Św.Mikołaja w Lublinie
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy