• facebook
 • rss
 • KUL świętuje kolejną rocznicę powstania

  ks. Rafał Pastwa

  dodane 08.12.2014 15:10

  Kościół, ani jego członkowie nie mogą pływać w brudnej wodzie. A sposobem, by tego uniknąć, jest miłość Boga...

  Dzień obchodów 96. rocznicy powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem kard. Kurta Kocha. W homilii kardynał odniósł się do Adwentu, podkreślając, że to uroczysty czas oczekiwania na Chrystusa. W obrazie brudnej rzeki przedstawił świat, w którym muszą żyć katolicy. Ale Kościół, ani jego członkowie nie mogą pływać w brudnej wodzie. A sposobem, by tego uniknąć, jest miłość Boga. Kardynał odniósł się w homilii także do dzisiejszej uroczystości. – Maryja jest osobowym przedstawicielem wolności osoby ludzkiej, wolności, która wypełnia jedynie dzięki miłości do Boga – powiedział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Na zakończenie liturgii rektor KUL, ks. prof. Antoni Dębiński, zawierzył Bogu los uniwersytetu.

  Homilia kard. Kurta Kocha - 8 grudnia 2014
  Tv KUL - telewizja dla Ciebie!

  Kard. Kurt Koch odebrał „Złoty Dyplom” na KUL. Natomiast o 16.00 odbyło się wręczenie tytułu doktora honoris causa KUL dla kard. Francesco Coccopalmerio, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych.

  Wieczorem w ramach "Opus Magnum – KUL-owskie wieczory z muzyką" wystąpiła Olga Pasiecznik, a towarzyszyła jej na fortepianie siostra Natalia Pasiecznik.

  - Powołanie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przez ks. Idziego Radziszewskiego w 1918 roku, kiedy nasza ojczyzna rodziła się do suwerennego bytu, zmieniło historię naszego miasta. Także w tym znaczeniu, że Lublin stał się ośrodkiem uniwersyteckim - powiedział ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL. - Chcemy w sposób umiejętny wiązać naszą tradycję i historię z wymogami współczesności - dodał rektor.

  Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest najstarszą uczelnią Lublina i jednym z najstarszych uniwersytetów w Polsce. Powstał w 1918 r. Jego założycielem był ks. Idzi Radziszewski. Misją KUL jest służba Bogu i Ojczyźnie.

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: KARD. KOCH, KUL

  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Pomian
   08.12.2014 16:57
   Wobec ostatniego zdania powyższego artykułu i w świetle nie tak dawnych wydarzeń, w które zamieszani byli pracownicy naukowi KULu, w tym duchowni, sądzę, że szczególnie wskazanym jest dzisiaj pomodlić się w intencji tej uczelni - o powrót do korzeni chrześcijańskich i rzetelne wykonywanie powierzonej misji.
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół