Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Obojętni wobec prawa

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa KUL kard. Francesco Coccopalmerio, przewodniczącemu Papieskiej Rady Tekstów Prawnych.

Podczas wykładu włoski purpurat przyznał, iż spotyka wiernych, którzy przejawiają obojętność wobec prawa kanonicznego. - Krytykują je bądź, w skrajnych przypadkach, negują - dodał hierarcha.

Zaszczytem jest włączenie do naszej uniwersyteckiej rodziny cenionego i zasłużonego pasterza Kościoła katolickiego, oddanego najwyższym wartościom, zaangażowanego w upowszechnianie i roztropną reformę prawa kanonicznego - mówił rektor KUL Antoni Dębiński podczas ceremonii.

Zaznaczono, iż nadając ten tytuł, Uniwersytet pragnie podkreślić uznanie dla kardynała, który w służbie dla Kościoła powszechnego, poprzez kierowanie pracą Papieskiej Rady Tekstów Prawnych, wnosi wielki wkład w kształtowanie Kościoła jako wspólnoty, w której zbawienie dusz jest zawsze najwyższym prawem.

- Kard. Coccopalmerio aktywnie obecny w środowisku polskich kanonistów promuje ich dorobek naukowy w Stolicy Apostolskiej oraz w ośrodkach naukowych całego świata – podkreślała prorektor Urszula Paprocka-Piotrowska. W Uchwale Senatu w sprawie uhonorowania kardynała zaznaczono także, iż staje on w obronie wartości życia ludzkiego, godności osoby ludzkiej oraz chrześcijańskiej wizji małżeństwa i rodziny.

Ks. prof. Józef Krukowski podkreślił w laudacji zdolność gościa z Watykanu do doskonałego łączenia bogatej działalności organizacyjnej z intensywną pracą naukową - dydaktyczną i badawczą - na poziomie uniwersyteckim. Dostrzegł także niezwykły wpływ, jaki kardynał wywarł na rozwinięcie problematyki ekumenicznej.

- Kardynał w analizowaniu pojęcia prawa kanonicznego szczególną uwagę zwraca na podmiotowe prawa wiernych i ich ochronę w Kościele - dodał ks. prof. Krukowski. Zwrócił też uwag że kard. Coccopalmerio w swych rozważaniach na temat pierwszeństwa prawa naturalnego przed stanowionym, jest także obrońcą prawa do wyrażenia sprzeciwu sumienia. Polski kanonista wyraził opinię, iż przewodniczący Papieskiej Rady Tekstów Prawnych est już klasykiem nauki prawa kanonicznego.

W wykładzie nt. tożsamości prawa kanonicznego kard. Coccopalmerio podkreślił, iż zdarza mu się spotykać wiernych, którzy przejawiają obojętność wobec prawa i krytykują je, bądź w skrajnych przypadkach negują, uważając za wątpliwą kompatybilność norm prawnych z Ewangelią.

- Powinniśmy odzyskać szacunek do prawa i w związku z tym umiłować prawo - apelował przewodniczący Papieskiej Rady Tekstów Prawnych. Podkreślał również, że adresat normy prawnej powinien dostrzec, że nakaz zawiera obowiązek, który wynika z miłości.

- Konieczne jest tu zaangażowanie, mające na celu interpretację woli ustawodawcy - dodał kard. Coccopalmerio. Podkreślił również, iż prawodawca jest podmiotem, którego nie należy utożsamiać z wchodzącym w świętą strefę wolności osobowej dominatorem. Konkludując zaznaczył, iż przyjęcie ustawy, choć trudne do praktykowania, powinno wynikać ze zrozumienia norm w niej zawartych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy