Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Mamy tylko jedno sumienie

– Każdy oddział ginekologiczno-położniczy który podpisuje umowę z NFZ, musi zgadzać się na wykonywanie aborcji – bez względu na przekonania personelu, musi złożyć taką deklarację - powiedział lekarz.

W Auli im. Stefana Kunowskiego Campusu Majdanek KUL odbyła się I sesja naukowa przygotowana przez pracowników Katedry Psychopedagogiki. Tematem rozważań było sumienie w zawodach zaufania publicznego. W śród prelegentów był były dyrektor szpitala św. Rodziny w Warszawie – prof. Bogdan Chazan

Sesję rozpoczął ks. prof. Marian Nowak, dyrektor Instytutu Pedagogiki KUL - Lekarz od ratowania stawiany jest w gorszym świetle niż gladiator –  mówił podczas swojego wystąpienia prof. Nowak. – W starożytnym świecie istniało przekonanie, że gladiator może odmówić walki jeśli naprzeciwko niemu stanie inny wojownik będący dla niego kimś bliskim – wyjaśniał. Wskazał jednocześnie, że w dzisiejszych czasach lekarze nie mają nawet takiego wyboru.

Z kolei filozoficzno-teologiczną refleksją o sumieniu podzielił się ks. prof. Tadeusz Zadykowicz, dyrektor Instytutu Teologii Moralnej KUL. Mówił o różnicy pomiędzy sumieniem a prawem stanowionym, szczególnie w kontekście ich źródeł i wzajemnego wpływu. -Sumienie to miejsce spotkania z Bogiem i ze sobą – mówił ks. Zadykowicz. - Istnieje tylko jedno sumienie, więc człowiek nie może mieć podwójnego sumienia. Praca stanowi wartość, ale nie jest to wartość najwyższa, dlatego ten kto traci pracę z powodu słusznych przekonań nie popełnia niczego złego – tłumaczył moralista.

W przygotowanym specjalnie na tę okazję materiale filmowym wystąpiła dr Wanda Półtawska, która mówiła o problemie formacji religijnej lekarzy. Wspomniała postać swojego przyjaciela – Jana Pawła II, który podczas swojego pontyfikatu wielokrotnie spotykał się z lekarzami i otaczał specjalną troską pracowników służby zdrowia. Wskazała na palącą potrzebę łączenia dwóch światów: medycyny i teologii, ponieważ współcześni lekarze bardzo często lekceważą nauczanie Kościoła dotyczące ochrony ludzkiego życia. Zwróciła uwagę, że z drugiej strony seminarzyści nie posiadają podstawowej wiedzy medycznej.

Gościem specjalnym spotkania był prof. Bogdan Chazan, były dyrektor szpitala im. św. Rodziny w Warszawie. Mówił jak w praktyce wyglądają próby łamania sumień pracowników medycznych. – Każdy oddział ginekologiczno-położniczy który podpisuje umowę z NFZ, musi zgadzać się na wykonywanie aborcji – bez względu na przekonania personelu, musi złożyć taką deklarację - powiedział lekarz. – Jedna z dyrektyw Unii Europejskiej zapewnia szpitalowi możliwość odmówienia wykonania aborcji. Dlaczego więc tak bardzo chcemy wzorować się na złych praktykach zachodnich, a ignorujemy dobre postulaty które stamtąd płyną? – pytał. Proceder zastraszania lekarzy, poprzez zwalnianie ich przełożonych i medycznych autorytetów nazwał „zarządzaniem lękiem”.

Panelem dyskusyjnym, kończącym spotkanie, kierowała prof. Dorota Kornas-Biela, kierownik Katedry Psychopedagogiki, a zarazem główny organizator sesji. Głos mógł zabrać każdy ze słuchaczy. Oprócz pytań do prelegentów, przedstawiciele widowni dzielili się swoimi komentarzami dotyczącymi kwestii respektowania klauzuli sumienia w miejscu pracy, czy roli duchowieństwa i laikatu we wspieraniu ludzi którzy są szczególnie narażeni na naciski ze strony pracodawców. Pojawił się też pomysł stworzenia funduszu wsparcia dla osób zwolnionych z pracy z powodu odwołania się do sumienia.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy