• facebook
 • rss
 • Studenci, wrócicie na Ukrainę!

  ks. Rafał Pastwa

  dodane 18.12.2014 13:20

  - Wczoraj w pałacu prezydenta Komorowskiego zobaczyłem flagę Polski, na której widniał napis: "za wolność naszą i waszą". I miałem wtedy taki moment refleksji, że nie ma drugiego takiego narodu, którego obywatele byliby gotowi poświęcić się dla wolności swojego sąsiada - powiedział prezydent Ukrainy w Lublinie.

  - Studenci, którzy mieszkacie w Lublinie! Wrócicie na Ukrainę, bo ta się już zmienia! – zadeklarował prezydent Petro Poroszenko podczas wizyty w Lublinie. W swoim przemówieniu wspomniał o agresji rosyjskiej i zajęciu Krymu. Dodał przy tym, że ukraińska flaga będzie jeszcze powiewać na Krymie. Prezydent Ukrainy zapewnił również o rozmowach, które miałyby się rozpocząć w 2015 roku, w celu zniesienia wiz tak, aby nie było w przyszłości kolejek na granicy polsko-ukraińskiej.

  Ze wzruszeniem wspominał spotkanie z prezydentem Polski. - Wczoraj w pałacu prezydenta Komorowskiego zobaczyłem flagę Polski, na której widniał napis: „za wolność naszą i waszą”. I miałem wtedy taki moment refleksji, że nie ma drugiego takiego narodu, którego obywatele byliby gotowi poświęcić się dla wolności swojego sąsiada – opowiadał zebranym w Sali Centrum Kultury w Lublinie prezydent Poroszenko. – Niech żyje Polska! Sława Ukrainie – tymi słowami zakończył swoje wystąpienie.

  W spotkaniu z prezydentem Ukrainy w siedzibie Centrum Kultury w Lublinie udział wzięli studenci ukraińscy uczący się w Lublinie oraz społeczność ukraińska miasta i delegacje z placówek dyplomatycznych. Na spotkaniu obecny był także wojewoda lubelski Wojciech Wilk oraz prezydent Lublina Krzysztof Żuk i rektorzy lubelskich uniwersytetów.

  Podczas spotkania uczestnicy oraz ukraińscy studenci mogli zadawać pytania. Ks. Stefan Batruch podziękował za słowa prezydenta Poroszenki o przebaczeniu i poprosił głowę państwa ukraińskiego o utworzenie dwustronnej komisji badającej wydarzenia na Wołyniu, aby raz na zawsze zakończyć ten bolesny rozdział historii. Prezydent Poroszenko podziękował ks. Batruchowi za wypowiedź, podziękował za kroki pojednania między narodami oraz podkreślił, że podejmie takie starania. Zaznaczył, ze wielką rolę w pojednaniu odgrywa modlitwa Polaków i Ukraińców.

  Rektor UMCS zabierając głos wspomniał o konieczności budowania ściślejszej współpracy między uczelniami lubelskimi a ukraińskimi. Zwrócił także uwagę na konieczność wsparcia studentów z Ukrainy, by mogli swobodnie studiować i mieszkać w Lublinie. Prezydent Poroszenko odnosząc się do wypowiedzi rektora zauważył konieczność budowania struktur wymiany studentów z obu krajów.

  - Ukrainę zmienił „Majdan”, ale to nie był zwykły protest, to nie była zwyczajna rewolucja, ale „Majdan” był integratorem Ukrainy poprzez przywracanie godności i demokracji – powiedział Petro Poroszenko. – „Majdan” i rewolucja to jedno pojęcie, a godność to jest inne pojęcie. Pojednanie i jedność to jest Ukraina. Ja gwarantuję wam, że Ukraina zostanie Ukrainą godności i jedności – powiedział prezydent Poroszenko w odpowiedzi na pytanie o sens i znaczenie „Majdanu”.

   Przed siedzibą Centrum Kultury w Lublinie w trakcie wizyty prezydenta Ukrainy protestowali "Kresowiacy". Na transparentach i w okrzykach porównywali UPA do SS. W proteście brało udział kilkanaście osób.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół