• facebook
 • rss
 • Zaproszenie na Dzień Judaizmu

  ag

  dodane 13.01.2015 14:00

  W tym roku program związany z Dniem Judaizmu w Lublinie jest bardzo bogaty. Świętowanie odbędzie się u ojców dominikanów, na Zamku Lubelskim oraz tradycyjnie w seminarium duchownym.

  Relacje chrześcijan i żydów w Lublinie liczą sobie kilkaset lat. Od wieków nasze miasto zamieszkiwała społeczność żydowska, którą zniszczyła II wojna światowa. Dziś w Lublinie mieszka zaledwie kilku Żydów. Odkąd jednak odnowiono i otwarto dla wszystkich zainteresowanych dawną słynną szkołę rabinacką Jesziwę Chachmej Lublin, wzajemne relacje chrześcijan i żydów ożywiły się ponownie. Jesziwa to miejsce pamiątkowe odwiedzane chętnie przez turystów i mieszkańców Lublina. W jej otwarciu w 2007 roku uczestniczyli lubelscy biskupi z nieżyjącym już abp Józefem Życińskim. Dawne życie obu społeczności przypomną liczne wydarzenia organizowane z racji Dnia Judaizmu.

  W dniach od 14-17 stycznia br. ojcowie dominikanie zapraszają na spotkania podczas których będzie miała miejsce m.in. prelekcja, wernisaż wystawy i konferencja, spotkanie kultur połączone z kolacją szabatową, studiowanie Tory, a także koncert i zwiedzanie Lublina Szlakiem Kultury Żydowskiej.

  Program:

  14 stycznia - godz. 18.30 - Klasztor Dominikanów, Konferencja „Abraham Joshua Heschel - filozofia i poezja”. Prelegenci: prof. Przemysław Piekarski z UJ, prof. Jan Doktór z ŻIH; prowadzenie: o. Grzegorz Kluz OP.

  15 stycznia - godz. 17.00 - Galeria Malarstwa Polskiego XVII-XIX w. w Muzeum Lubelskim na Zamku, Wernisaż wystawy i konferencja „Judaika Lubelszczyzny”. Prelegenci: Anetta Chrzanowska, Tomasz Krakowski i prof. Andrzej Trzciński. Wystawa będzie dostępna do 18 stycznia 2015 roku.

  16 stycznia - spotkanie kultur połączone z kolacją szabatową, prowadzenie: Gość specjalny rabin Boaz Pash z Jerozolimy. Spotkanie dla osób z wejściówkami, tel. 509-051-990.

  17 stycznia
  - godz. 13.00 - Klasztor Dominikanów, Studiowanie Tory - prowadzenie rabin Boaz Pash.
  - godz. 20.00 Bazylika przy ul. Złotej, Koncert pieśni żydowskich w wykonaniu Urszuli Makosz i muzyków z zespołu Piwnica pod Baranami z Krakowa, z udziałem rabina Boaza Pasha. Koncert poprowadzi i słowo o muzyce żydowskiej wygłosi dr Stefan Münch.

  Ponadto, 14 stycznia od godz. 10.00 i 18 stycznia od godz. 10.00 możliwość zwiedzania Lublina Szlakiem Kultury Żydowskiej z przewodnikiem - Patrycją Serafin. Program zwiedzania będzie uzależniony od warunków atmosferycznych. Prosimy o potwierdzenie udziału do 13 stycznia pod nr tel. 509-051-990.

  Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

  Na 17 stycznia na Dzień Judaizmu zaprasza także lubelskie seminarium do swojej auli. Tam o 16.30. odbędzie się  Habdala. Nabożeństwo po zakończeniu szabatu. Prowadzenie rabin Boaz Pash. O 17.00. Wprowadzenie: Abp Stanisław Budzik, 17.10. Nabożeństwo Słowa Bożego Przewodniczenie i homilia ks. Alfred Wierzbicki. 17.30-18.30 „Klucz Dawidowy usta mi otworzył” (C.K. Norwid) – kim jest król Dawid dziś dla żydów i chrześcijan – dyskusja panelowa: rabin Boaz Pash (Jerozolima), ks. Mirosław Wróbel, Józef Fert, Sławomir Żurek, ks. Alfred Wierzbicki (moderator)

   

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół