• facebook
 • rss
 • Prawdziwe oblicze islamu

  ks. Rafał Pastwa

  dodane 16.01.2015 10:40

  Lublin, jako miasto uniwersyteckie jest także otwarte na studentów wyznających islam. Ze względu na swoje położenie, tradycję tolerancji kulturowej i religijnej sprzyja wyznawcom islamu.

  Muzułmanie mają w Lublinie swój dom modlitwy. Spotykają się w każdy piątek w Centrum Kultury Islamu w Lublinie. Modlitwy prowadzi imam Nidal Abu Tabaq, który jest jednocześnie muftim Polski. - Na modlitwę uczęszcza około stu osób. Jest to niewielka liczba mając na względzie to, że w Lublinie zamieszkuje przeszło pół tysiąca muzułmanów. Liczną grupę stanowią zwłaszcza studenci z zagranicy, z których niewielki odsetek pozostaje w naszym mieście po otrzymaniu dyplomu – mówi Paweł Dudek, kierownik Centrum Kultury Islamu w Lublinie i rzecznik Ligi Muzułmańskiej w Polsce.

  Wspólnota muzułmańska w Lublinie stara się być aktywna w przestrzeni społecznej. - Chcemy pokazać mieszkańcom Lublina czym jest prawdziwy islam. Najbardziej bowiem krzywdząca jest dla nas niewiedza i stereotypy na temat naszej religii i samych muzułmanów. Organizujemy także dni chrześcijaństwa. Chodzi w nich o dialog i wzajemne poznanie się  – podkreśla Paweł Dudek.

  Muzułmanin odniósł się także do tego, co miało miejsce we Francji. – To, co wydarzyło się w Paryżu to była zbrodnia, której dopuścili się ludzie w rzeczywistości nie mający nic wspólnego z naszą religią. Ich postępowania nie sposób bowiem uznać za zgodnego z nauczaniem Koranu. Islam potępia budowanie społeczności czy państwa na przemocy i krwi – podsumowuje Paweł Dudek.

  W kolejnym numerze Lubelskiego „Gościa” ukaże się obszerny wywiad z Pawłem Dudkiem na temat wartości religii, prawdziwego oblicza islamu. W rozmowie poruszona zostanie także kwestia procesu laicyzacji wśród muzułmanów żyjących w Europie.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół