• facebook
 • rss
 • Od twojego Walentego

  ks. Rafał Pastwa

  dodane 13.02.2015 20:30

  Zaręczyny u św. Walentego? Modlitwa o szczęśliwą miłość? Dla Włochów to normalne, dlatego pielgrzymują do bazyliki w Terni. Zakochani mieszkańcy Lublina nie muszą podróżować do Włoch. Wystarczy odwiedzić jeden z dwóch lubelskich kościołów, gdzie znajdują się relikwie św. Walentego.

  Relikwie św. Walentego znajdują się w kościołach Nawrócenia św. Pawła Apostoła i św. Mikołaja w Lublinie. Do świątyni na lubelskim „Czwartku” sprowadził je pierwszy proboszcz – ks. Walenty Turobojski – jeszcze w XVII w. Po raz pierwszy w tym kościele odbędzie się specjalna Msza św. w intencji zakochanych, zaręczonych oraz małżonków. Tego dnia odbędzie się również specjalne czuwanie, po którym będzie można uczcić relikwie św. Walentego. Początek liturgii 14 lutego o godz. 18.

  – Nie wiedziałam, że w Lublinie są relikwie tego świętego. To całkiem dobry pomysł, by zaręczyny zaaranżować w bliskości patrona zakochanych. O miłość trzeba dbać, więc wsparcie św. Walentego się przyda – mówi Magdalena, studentka ekonomii. – Myślę, że osoby wierzące powinny rozważyć najpierw modlitwę przed relikwiami świętego, a dopiero potem świętować ten dzień z ukochaną osobą w kinie czy podczas kolacji – twierdzi Michał, przedsiębiorca z Lublina.

  – Chcemy niejako przywrócić św. Walentego kulturze chrześcijańskiej. Kult  patrona zakochanych we Włoszech oraz zwyczaj pielgrzymowania do jego grobu, który znajduje się w bazylice w Terni, nasilił się po wizycie Jana Pawła II w tym miejscu – mówi ks. Piotr Kawałko, proboszcz parafii św. Mikołaja w Lublinie. – U nas są relikwie św. Walentego, stąd pomysł Mszy św. na walentynki, który będziemy chcieli podtrzymywać każdego 14. dnia miesiąca. Mam nadzieję, że nasz kościół stanie się nie tylko miejscem modlitwy o szczęśliwą miłość, ale także miejscem licznych zaręczyn.

  Jan Paweł II podczas wizyty w bazylice w Terni wypowiedział słowa, które zostały wyryte na płycie przy grobie świętego: „Miłość zwycięża, znosi granice, przełamuje bariery między ludźmi. Miłość stwarza nowe społeczeństwo”. W niedzielę po wspomnieniu św. Walentego w tym kościele odbywa się również Święto Zaręczyn.

  Patron zakochanych był lekarzem i księdzem. Został także biskupem w Terni, na trenie dzisiejszych Włoch. O jego życiu krążą legendy, które mieszają się z faktami. W dniu jego wspomnienia zakochani wręczają sobie kwiaty i upominki. Zwyczaj ten zapoczątkował sam św. Walenty, który troską i formacją duchową otaczał narzeczonych, małżonków i rodziny. Przeciwstawił się także cesarzowi Klaudiuszowi II Gockiemu, który zakazał legionistom ożenku na czas służby w jego armii. Legenda głosi, że uwięziony przez cesarza Walenty  uzdrowił na odległość niewidomą dziewczynę, której wysłał list podpisany: „Od twojego Walentego”. Został ścięty z rozkazu cesarza 14 lutego 269 r. Jest patronem zakochanych i zaręczonych oraz osób cierpiących na choroby układu nerwowego. Patronem zakochanych ogłosił go papież Aleksander VI w 1496 r.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • saherb
   14.02.2015 08:48
   Dla niektórych "Walentynki" to jeden z najgorszych dni w roku, ponieważ "miłość nie jest kochana" i spotyka się z pogardą, lekceważeniem, odrzuceniem, aż w końcu z nienawiścią. Pokazuje się szczęśliwych, zakochanych ludzi, a w wielu przypadkach ich szczęście zbudowane jest cudzym kosztem, a nawet na cudzej krzywdzie. A o takich odrzuconych osobach nigdy nikt nie pamięta...
  • wietrzyk11
   14.02.2015 22:47
   Dlaczego im bardziej samotne kobiety modlą się o szczęśliwe małżeństwo, tym bardziej są samotne?
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół