Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Przygotowania do lubelskiego maratonu

W listopadzie 2011 roku hasło „Maraton Lubelski” przyciągnęło na zupełnie nieformalne spotkanie blisko 40 osób z różnych środowisk. Połączyła ich idea stworzenia w Lublinie profesjonalnego biegu maratońskiego i miłość do biegania. W tym roku maraton ulicami naszego miasta odbędzie się trzeci raz.

Będą na pewno utrudnienia w ruchu, objazdy i korki. Jednak wyjątkowo tym razem nikomu to nie przeszkadza. Maraton na ulicach Lublina staje się tradycją, ale i świętem sportu, w którym chętnie uczestniczą mieszkańcy. Na całej trasie stoją kibice, którzy zagrzewają biegaczy do pokonywania kolejnych kilometrów. Oglądając maratończyków, niektórzy idą ich śladem, jak pan Michał Zabłocki. - Zawsze lubiłem biegać, ale nigdy nie myślałem o maratonie. Na co dzień też nie uprawiałem biegania. Zdarzało mi się to w wakacje i jakieś wolne dni. Kiedy jednak stałem, jako kibic, na trasie pierwszego maratonu, pomyślałem, że mógłbym spróbować. Zachwyciło mnie, że tylu ludzi w różnym wieku bierze udział w takiej sportowej imprezie. Ich przykład mnie pociągnął. Zacząłem trenować i w tym roku odważę się pobiec po raz pierwszy - mówi pan Michał.

Maraton do Lublina przyciąga biegaczy z całego kraju. Poza tym staje się świętem rodzinnym, gdyż imprezy towarzyszące zachęcają, by do aktywnego uprawiania sportu włączyły się całe rodziny. Tak ma też być w tym roku. Już można zapisywać się na listę zawodników na stronie maratonu.

Bieg główny na dystansie 42 kilometrów odbędzie się w niedzielę 10 maja o godz. 9.00. Start biegu będzie miał miejsce na ul. Krakowskie Przemieście na wysokości pomnika Unii Lubelskiej. Maratończycy pobiegną po atestowanej trasie, która poprowadzi przez zabytkowe uliczki Śródmieścia, tereny rekreacyjne oraz największe lubelskie dzielnice mieszkalne. Ostatnie kilometry trasy to powrót do centrum Lublina z metą na Placu Litewskim. W Biegowym Miasteczku dla uczestników maratonu zostanie przygotowana specjalna strefa regeneracji. W tym miejscu zawodnicy zregenerują siły korzystając z pomocy specjalistów, m.in. z zabiegów krioterapii oraz z masażu regeneracyjnego - reklamują maraton organizatorzy.

W programie przewidziane są również biegi krótsze. Do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, skierowany jest bieg „W te pędy – 42 (k)m do mety”. Mali biegacze będą mogli zmierzyć się z dystansem 42 metrów, a w nagrodę otrzymają pamiątkowy medal, dyplom i niespodziankę. Dla najmłodszych zostaną zorganizowane liczne zabawy związane ze sportem i dyscyplinami biegowymi. Każde dziecko, które przyjdzie do Miasteczka Małego Maratończyka, będzie mogło uczestniczyć w profesjonalnych zajęciach sportowych i dowiedzieć się co robić w przypadku urazów towarzyszących aktywności fizycznej.

Planowane jest także zorganizowanie Wielkiego Biegu Rodzinnego. Bieg prowadzony będzie po części na trasie maratonu, ze startem i metą w tym samym miejscu, w którym startują maratończycy. W biegu mogą wziąć udział całe rodziny, zarówno dzieci, młodzież, osoby dorosłe jak również osoby starsze. Wszyscy, którzy spróbują swoich sił w tym biegu, na mecie odbiorą pamiątkowy medal jako zwycięzcy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy