• facebook
 • rss
 • Pałacowa szkoła

  Agnieszka Gieroba

  dodane 24.02.2015 13:50

  Klasa czwarta ma zajęcia w sali balowej, a sala gimnastyczna urządzona jest w dawnej jadalni. Każde pomieszczenie Szkoły Podstawowej w Podzamczu opowiada historię dawnych właścicieli.

  Zimą czy też wczesną wiosną, kiedy brakuje zieleni pałac w Podzamczu wygląda szaro. Jednak nawet wtedy robi imponujące wrażenie. To, że coś pozostało po latach jego świetności zawdzięcza szkole, która od 1956 roku się tutaj znajduje. - To niesamowite miejsce, które jeszcze niecałe 100 lat temu było domem rodzinnym państwa Rulikowskich. Przetrwało II wojnę światową, niestety nie przetrwało grabieży i zniszczeń, jakie nastąpiły po nacjonalizacji majątku. Dzięki temu, że w pałacu zorganizowano szkołę, wciąż możemy oglądać resztki jego świetności - mówi Anna Ciechan dyrektor szkoły. I choć dla uczących się tu dzieci, to zwyczajna szkoła, jak każda inna, to po latach, jako jej absolwenci rozumieją, że przyszło im uczyć się w miejscu niezwykłym.

  Szkoła jest mała, bo liczy tylko 50. uczniów. Mała oznacza jednak, że dla każdego nauczyciele mają czas i nie ma możliwości schować się za plecy kolegi by nauczyciel nie wyegzekwował zadanej pracy czy wiedzy. To daje rezultaty. Uczniowie z Podzamcza z powodzeniem uczestniczą w różnych konkursach i przeglądach zdobywając laury.

  To, czego im brakuje to plac zabaw z prawdziwego zdarzenia czy orlik. Niestety pałac jest pod pieczą konserwatora zabytków i nie ma szans na zbudowanie tu boiska. - To minusy uczenia się w zabytkowym obiekcie. Na szczęście w pobliskiej Mełgwi czy Świdniku nie brakuje obiektów sportowych, więc nasze dzieci korzystają z nich, jak tylko mogą - mówi pani dyrektor.

  W 2012 roku gmina Mełgiew, do której pałac należy, wystawiła go na sprzedaż. Jeśli znalazłby się kupiec, trzeba by zbudować nową szkołę. Z jednej strony dla uczniów byłby to zysk, z drugiej strata. W końcu nie każdy może powiedzieć, że miał gimnastykę w pałacowej jadalni, a informatyki uczył się w oranżerii.

  Więcej o pałacu w Podzamczu w kolejnym "Gościu Niedzielnym".

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół