• facebook
 • rss
 • Chcemy pamiętać

  ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

  dodane 01.03.2015 14:26

  W wielu miejscowościach naszego regionu trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto obchodzone już po raz piąty, ustanowione na mocy ustawy z 3 lutego 2011, zyskuje coraz większą popularność.

  Wśród akcji przygotowanych na dziś w naszym regionie, wielkim powodzeniem cieszył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych zatytułowany "Tropem Wilczym".

  Zawodnicy wystartowali spod lubelskiego zamku, przebiegli ulicami Podwale, Królewską, Lubartowską oraz Kowalską, by powrócić na pl. Zamkowy. Jak informują organizatorzy biegu Fundacja Niepodległości, udział w nim wzięło ok. 500 osób.

  Podobny bieg zorganizowano także w Kraśniku.  Zawodnicy mieli do pokonania dystans 1963 metrów. Ta liczba odnosiła się do daty śmierci ostatniego partyzanta podziemia niepodległościowego - Józefa Franczaka ps. Lalek, który właśnie w 1963 r. został zastrzelony.

  W Lublinie o 11.00 abp Stanisław Budzik w kościele p. w. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Unickiej odprawił uroczystą Mszę św. w intencji w ojczyzny, więźniów pomordowanych na Zamku Lubelskim w latach 1944-54 oraz poległych i pomordowanych "Żołnierzy Wyklętych". Po Mszy św. uroczyście odsłonięto i poświęcono odrestaurowaną Mogiłę-Pomnik Zamordowanych na Zamku Lubelskim w latach 1944-1954 przez reżim komunistyczny.  

  Do godziny 16 na pl. Litewskim można było oglądać umundurowanych żołnierzy z grupy rekonstrukcji historycznej "Wir", którzy opowiadali o żołnierzach podziemia niepodległościowego oraz prezentowali broń, którą się posługiwali. Rekonstrukcję obozowiska partyzantów przygotowało stowarzyszenie Studenci dla Rzeczpospolitej. 

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół