• facebook
 • rss
 • Świat w obiektywie ekonomisty

  ks. Rafał Pastwa

  dodane 05.03.2015 18:40

  Niezwykłe spotkanie ze znanym ekonomistą prof. Grzegorzem Kołodką dotyczyło nie tylko ekonomii. Połączone było z wystawą jego fotografii oraz promocją jego książki.

  Wystawa prac tego wybitnego ekonomisty nawiązuje do sytuacji ekonomicznej, społecznej i demograficznej na świecie. Każda z fotografii została omówiona przez autora, który chętnie odpowiadał na pytania zebranych.

  - Uważam siebie za kompletnego amatora w dziedzinie fotografii, ale za namową mojego ówczesnego rektora zrobiłem kiedyś pierwszą wystawę. Potem była kolejna. Dotyczyła globalnego miasta. Zatytułowałem ją „Sąsiedzi”. Na kilkudziesięciu obrazach pokazałem również modlitwę ludzi należących do różnych religii świata. Natomiast dzisiejsza wystawa poświęcona jest najmłodszemu pokoleniu ludzi z 31 krajów świata. Nadałem jej tytuł „Następne pokolenie” – powiedział Grzegorz Kołodko podczas otwarcia wystawy na UMCS.

  - Są kraje ludzi młodych, gdzie jest wiele dzieci i młodzieży. Są kraje, w których społeczeństwa się starzeją z określonymi implikacjami społecznymi, kulturowymi i ekonomicznymi. Już niebawem, bo w przyszłej dekadzie, w Indiach będzie mieszkać więcej ludzi niż w Chinach – komentuje ekonomista.

  - Społeczeństwo się starzeje, co ma daleko idące konsekwencje. W bogatych Stanach Zjednoczonych  w roku 2030 będzie więcej ludzi powyżej 85 roku życia niż tych poniżej 5 roku życia. Inaczej będą musiały zacząć funkcjonować niektóre sektory gospodarki. Ja patrzę na ten świat zwłaszcza pod kątem ekonomicznym. Królestwo Bhutanu u podnóża Himalajów  jest krajem bardzo biednym, ale mieszkańcy mają widok z okna wart milion dolarów. Ci ludzie są niezwykle szczęśliwi bo nie przeszli przez uprzemysłowienie, urbanizację i motoryzację. A są kraje bogate, gdzie poziom szczęścia jest o wiele niższy niż u mieszkańców Bhutanu - podsumował były minister finansów.


  Prof. Grzegorz W. Kołodko, ekonomista i polityk, autor prac opublikowanych w 26 językach. Doktor honoris causa i honorowy profesor dziesięciu zagranicznych uniwersytetów. W latach 1994-97 i 2002-03 był wicepremierem i ministrem finansów. Wystawę fotografii G. Kołodko można oglądać w Centrum Kultury Chińskiej na UMCS.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół