• facebook
 • rss
 • Amerykański "Rajd Dragonów"

  ks. Rafał Pastwa

  dodane 24.03.2015 17:58

  Amerykanie nie chcą demonstrować siły, lecz odbyć ważne zadanie logistyczne. Wieczorem zjedzą kolację, a jutro po śniadaniu wyruszą w kierunku granicy z Czechami.

  - Zjedzą posiłek i będą odpoczywać. Rano, po śniadaniu, wyruszą w dalszą podróż. Gościmy konwój wojsk amerykańskich. To kilkudziesięciu żołnierzy i kilkadziesiąt maszyn różnego typu - mówi kpt. Dariusz Drączkowski, nieetatowy rzecznik prasowy Wielonarodowej Brygady w Lublinie.

  Wrażenie robią pojazdy opancerzone typu striker. - Są to pojazdy podobne do naszego rosomaka - wyjaśnia kpt. Drączkowski.

  Zdaniem oficera, nie chodzi tu o demonstrację siły ze strony wojsk amerykańskich. - Dla żołnierzy z USA jest to duże wyzwanie logistyczne i pewnego rodzaju sprawdzian. Dla naszych żołnierzy z kolei także jest to ważne ćwiczenie - tłumaczy kpt. Drączkowski. O szczegółach operacji oficer nie chciał informować ze względów bezpieczeństwa operacyjnego.

  Żołnierze amerykańscy wzbudzili zainteresowanie mieszkańców Lublina, którzy ustawili się na trasie konwoju. Jednak nie było tłumów. - Przyjechałyśmy z ciekawości, żeby zobaczyć żołnierzy USA. To niecodzienne zjawisko - tłumaczą Sylwia i Julia, studentki gospodarki przestrzennej na UMCS.

  - Za dużo media trąbią o wojnie. Wojny nie będzie, choć chciałoby się, żeby polska polityka zagraniczna uwzględniała nasze położenie geopolityczne - mówi Jan, emeryt z Lublina. - Przyszedłem wraz z kolegami zobaczyć sprzęt wojskowy i to wszystko. Nie powinno się siać paniki. Moim zdaniem to też trochę odwrócenie uwagi od naszych własnych problemów. W obecnej sytuacji w Polsce tym bardziej trzeba zadbać o naszą własną armię, własny przemysł, gospodarkę i kulturę - podkreśla z kolei pan Eugeniusz.

  - Ja się nie obawiam wojny, przyprowadziłam wnuka, bo chciał zobaczyć żołnierzy - mówi pani Maria. - Ludzie żyją własnymi sprawami, nie mają czasu na oglądanie telewizji, bo długo pracują. Kiedyś witano żołnierzy radzieckich, teraz amerykańskich. Świat się zmienia. Najważniejsze, żebyśmy umieli zadbać o swoje bezpieczeństwo - konkluduje pani Maria.

  Jutro rano konwój żołnierzy amerykańskich wyruszy w kierunku Kraśnika i będzie się kierował na południe kraju, w stronę granicy z Czechami.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • sorcier
   24.03.2015 19:07
   "Wieczorem zjedzą kolację, a jutro po śniadaniu wyruszą w kierunku granicy z Czechami."
   Nawet nie przypuszczałem, że od kilkunastu lat, regularnie co kilka tygodni, wykonuję "ważne zadania logistyczne".
  • Stanisław_Miłosz
   24.03.2015 23:19
   Nie ma co dworować, sprawna ewakuacja ze strefy zagrożenia na z góry upatrzone pozycje to naprawedę poważne wyzwanie logistyczne.

   Trzeba wiedzieć którędy, by w koleinach polskich dróg nie ugrzęznąć, gdzie popasać, by się zdrowo polskich specjałów nażreć, a nie na śniadanie hamburgery, na obiad hamburgery, na kolację hamburgery. Choćby to, bo wiele do rozpoznania i przećwicznia można by wymieniać. To nie polskie wojsko co zawsze jakoś to będzie, to profesjonaliści!


  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół