• facebook
 • rss
 • Para królewska w Zawieprzycach

  Agnieszka Gieroba

  dodane 18.05.2015 09:20

  Co roku w maju na zamkowe wzgórze w Zawieprzycach zjeżdżają bractwa rycerskie i grupy rekonstrukcyjne z całej Polski, by zazem z Chorągwią Zamku w Zawieprzycach zaprezentować pokazy walk, rzemiosła, tańców oraz rekonstrukcję bitwy z okresu XVII w.

  Historyczna Majówka w Zawieprzycach to jedna z największych imprez plenerowych o tematyce historycznej na Lubelszczyźnie.

  Dzieci z okolicznych szkół nie mają problemu z nauką historii. To wszystko dzięki pasjonatom historii zrzeszonym m.in. w Stowarzyszeniu Chorągiew Zamku w Zawieprzycach Atanazego Miączyńskiego Herbu Suchekomnaty. To organizacja pozarządowa działająca na terenie gminy Spiczyn.

  Stowarzyszenie łączy miłośników historii i wiedzy o regionie, a także społeczników i entuzjastów aktywnego życia. Większość podejmowanych przedsięwzięć wynika z celów edukacyjnych i promocyjnych, które koncentrują się na historii XVII wieku i kulturze najbliższej okolicy. Członkowie Chorągwi biorą udział w wielu imprezach regionalnych, ogólnopolskich i europejskich stanowiąc barwną wizytówkę Zawieprzyc i niezwykłą atrakcję obyczajową dla widzów. To dzięki nim ożywają ruiny pałacu w Zawieprzycach, gdzie podczas historycznej majówki można przenieść się w czasy króla Jana Sobieskiego.

  Para królewska przechadzająca się wśród gości, damy dworu, kawalerowie, rycerze, husaria i rzemieślnicy z XVII wieku pokazują jak wyglądało niegdyś życie.

  - To znakomita lekcja historii nie tylko dla dzieci. Również my dorośli możemy odświeżyć sobie wiedzę i nauczyć się czegoś nowego. Do tej pory XVII wiek kojarzył mi się tylko z wojnami jakie wówczas targały Rzeczpospolitą. Jakoś nie zwracałem nigdy uwagi na życie codzienne tamtejszych ludzi. Tymczasem w Zawieprzycach mogę go niemal dotknąć. Od ubiegłego roku, kiedy to byliśmy z rodziną pierwszy raz na majówce historycznej, oceny z historii moich dzieci znacznie się poprawiły. Okazało się, że historia może być pasjonująca i że w okół nas są niesamowicie ciekawe miejsca - mówi Zbigniew Rakowski uczestnik majówki.

  Więcej o historii Zawieprzyc i kontaktach hrabiego Miączyńskiego z królem Janem Sobieskim w kolejnym "Gościu Niedzielnym".

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół