• facebook
 • rss
 • Sylwetki nowych księży

  ks. Rafał Pastwa

  dodane 05.06.2015 12:50

  To najważniejsze święto dla diecezji. 8 diakonów lubelskiego seminarium przyjmuje święcenia z rąk arcybiskupa Stanisława Budzika.

  Na uroczystość święceń prezbiteratu zaproszeni byli nie tylko rodzice, najbliższa rodzina przyszłych księży i przyjaciele, ale również wszyscy, którzy chcieli towarzyszyć przyszłym księżom modlitwą.

  Przed święceniami kandydaci złożyli uroczyste wyznanie wiary i dokonali przyrzeczenia celibatu. Kandydaci złożyli na wymaganych dokumentach własnoręczny podpis.

  Niezwykle przejmująco wyglądała prostracja – czyli leżenie krzyżem kandydatów do świeceń, którzy uprzednio zostali wezwani po imieniu. Odpowiedź kandydata: "jestem”, którą wypowiada przed biskupem diecezjalnym i pozostałymi świadkami – oznacza, że świadomie i dobrowolnie decyduje się na przyjęcie sakramentu święceń.

  Święcenia kapłańskie przyjęło ośmiu diakonów: Michał Kłysz z parafii św. Rodziny w Chełmie, Tomasz Koma z parafii Kraczewice, Grzegorz Kruk z parafii Żyrzyn, Łukasz Kukier z parafii św. rodziny w Lublinie, Karol Madejek z parafii Opole Lubelskie, Paweł Serewa z parafii Markuszów, Łukasz Włosek z parafii Jawidz-Rokitno oraz Paweł Zawada z parafii MB Różańcowej w Lublinie.

  Kandydaci do święceń proszą o modlitwę nie tylko na czas święceń, ale również na czas ich posługi. Nominacje na swoje pierwsze parafie otrzymają jeszcze w czerwcu.

  - Chcę być dobrym księdzem, radosnym i autentycznym. Jestem wdzięczny za sześć lat formacji w seminarium i za czas studiów. Z tej perspektywy widzę, że te lata minęły bardzo szybko – mówi diakon Łukasz Włosek.

  W podobnym duchu wypowiada się dk. Karol Madejek z Opola Lubelskiego. – Chciałbym trafić na dobrego i wyrozumiałego proboszcza. To bardzo ważne, żeby proboszcz pomógł wejść w codzienną posługę duszpasterską – mówi.

  Przyszli księża mają wiele zapału i energii. Jednak odczuwają również pewien niepokój. Przed nimi posługa w konfesjonale i praca w kancelarii parafialnej, która jest równie ważna i istotna jak posługa w innych przestrzeniach. To często w kancelarii dochodzi do najważniejszych spotkań z wiernymi.

  W galerii prezentujemy zdjęcia nowych kapłanów czyli neoprezbiterów. Kilka miesięcy temu podczas wykładu w ramach teologii pastoralnej mogli zapoznać się bliżej z rolą i znaczeniem mediów katolickich, a szczególnie tygodnika Gość Niedzielny”. Mamy nadzieję, że ich pierwsze kroki duszpasterskie przedstawimy w najbliższym czasie na łamach Lubelskiego „Gościa Niedzielnego”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół