• facebook
 • rss
 • Rowerem za Janem Pawłem II

  Justyna Jarosińska

  dodane 13.06.2015 13:16

  Po raz trzeci parafia św. Maksymiliana Kolbego zorganizowała rajd rowerowy szlakiem św. Jana Pawła II. Grupa 180 rowerzystów przejechała trasę od Muzeum na Majdanku do kościoła św. Rodziny na Czubach.

  Jan Paweł II 9 czerwca 1987 r. wylądował w Lublinie na Majdanku, rozpoczynając swoją historyczną, jedyną wizytę w Lublinie. Dziś po raz trzeci wyruszył z tego miejsca rajd rowerowy, by uczcić pamięć świętego papieża. 

  Miłośnicy dwóch kółek przyjechali do Lublina, by wziąć udział w papieskim rajdzie z różnych zakątków naszej archidiecezji.  - Są ludzie m.in. z Zamościa, Trawnik, Świdnika i, oczywiście, Lublina - mówi inicjator rajdu, proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbego ks. Marek Sapryga. - Będąc proboszczem parafii, na teren której przybył 18 lat temu papież Jan Paweł II, czułem, że warto uczcić to wydarzenie. Chciałem to zrobić w sposób niekonwencjonalny - opowiada ks. Marek. - Ten rajd to wyjście do ludzi, którzy lubią jeździć na rowerach i pragną równocześnie kontemplować duchowość Jana Pawła II.

  Do udziału w rajdzie zgłosiło się 180 osób. Najmłodszy uczestnik miał 20 miesięcy, najstarszy 76 lat. - Jedziemy już po raz drugi z naszymi dziećmi - mówią Basia i Marek, którzy mieszkają na terenie parafii św. Krzyża w Lublinie. - Lubimy jeździć rowerem, a idea tego rajdu jest dla nas bardzo ważna - podkreślają zgodnie. 

  Pani Ania z parafii bł. Maksymiliana Kolbego jedzie po raz pierwszy. - Mam intencję, aby w naszej parafii powstało kółko różańcowe pod wezwaniem św. Jana Pawła II i tej intencji chciałabym poświęcić tę drogę - mówi. Pan Piotr to zapalony cyklista. - Jeżdżę rowerem po całej Polsce. Wcześniej nie słyszałem o tym rajdzie, ale ponieważ parafia św. Maksymiliana jest moją parafią, już zawsze będę brał udział w tych rajdach, bo chcę utożsamiać się z parafią, a dziś chcę oddać ojcu świętemu cześć - podkreśla mężczyzna. 

  Rajd rozpoczęła modlitwa przed pomnikiem ofiar pomordowanych na Majdanku i zapalenie świecy upamiętniającej ofiary. Rajd wyruszył Drogą Męczenników Majdanka w eskorcie policji do archikatedry, stamtąd na KUL pod pomnik św. Jana Pawła II, by na koniec wziąć udział we Mszy św. w kościele Świętej Rodziny na Czubach. 

  Podczas trasy, rowerzystom towarzyszyły słowa Jana Pawła II ze Światowych Dni Młodzieży z Częstochowy oraz piosenki religijne kojarzone z papieżem, m.in. "Barka" oraz "Abba, Ojcze".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół