• facebook
 • rss
 • Skok cywilizacyjny kraśnickich kanoników

  ks. Rafał Pastwa

  dodane 14.06.2015 09:35

  To niezwykły kościół na mapie Lubelszczyzny. Podczas prac renowacyjnych odkryto zadziwiające skarby. Umieszczono je w nowym muzeum.

  Prace renowacyjne i konserwatorskie w najstarszym kraśnickim kościele rozpoczął ks. dr Jerzy Zamorski, proboszcz parafii. Przy współpracy z częścią zaangażowanych parafian zorganizował zespół specjalistów, którzy krok po kroku odkrywali bogactwo historii oraz to, co zachowało się w podziemiach.

  W nowym muzeum znalazły się naczynia liturgiczne i domowe. Przedmioty kultu i dawne stroje. Parafianie oraz turyści i pielgrzymi będą mogli obejrzeć zbiory w wybrane dni tygodnia, kiedy muzeum będzie otwarte.

  Muzeum pobłogosławił abp senior prof. Stanisław Wielgus, który sprawował liturgię w kościele Wniebowzięcia NMP w Kraśniku.

  Zanim otwarto muzeum, odbyła się dwudniowa konferencja naukowa poświęcona roli i znaczeniu kanoników regularnych w rozwoju Kraśnika i regionu.

  - Pomysł zorganizowania konferencji naukowej na temat naszej świątyni, odkryć i samych kanoników regularnych zrodził się w środowiskach naukowych w całym kraju. Ks. prof. Kazimierz Łatak podkreślił, że chętnych do udziału w konferencji było tak wielu, że trzeba było dokonać selekcji - tłumaczy ks. Zamorski.

  - Z Kraśnikiem musiał mieć związek św. Stanisław Kazimierczyk, wybitny kanonik regularny. Rola tego zgromadzenia w kształtowaniu kultury, religijności i rozwoju Kraśnika była ogromna - dodaje.

  Ks. dr Jerzy Zamorski i Witold Karpiński w nowym muzeum parafialnym   Ks. dr Jerzy Zamorski i Witold Karpiński w nowym muzeum parafialnym ks. Rafał Pastwa /Foto Gość - Ta konferencja jest ważna dla mieszkańców Kraśnika i parafian. W ich świadomości zaistniały odkrycia dokonane przez zespół architektów, archeologów, geologów i historyków sztuki - tłumaczy Stanisław Gołub..

  - Teraz będzie można zobaczyć te najwspanialsze dzieła sztuki w muzeum parafialnym. Spopularyzuje to również kościół w Kraśniku, który jest wyjątkową budowlą z czerwonej cegły i białego piaskowca. To jedna z nielicznych przebudowanych świątyń gotyckich - tłumaczy archeolog.

  Z wykładami i prelekcjami wystąpili m.in.: ks. dr hab. Włodzimierz Bielak, ks. dr hab. Piotr Szczur, dr Irena Makarczyk, ks. dr Jerzy Zamorski, mgr Renata Karpińska, dr Ewa Zielińska, dr Halina Mandecka i mgr Stanisław Gołub.

  W Mszy św. i otwarciu muzeum parafialnego uczestniczyli m.in: Wojciech Wilk - wojewoda lubelski Krzysztof Babisz - lubelski kurator oświaty oraz Andrzej Maj - starosta kraśnicki. Byli również obecni przedstawiciele Urzędu Miasta w Kraśniku.

  Organizatorami konferencji byli:: Katedra Historii Kościoła w Starożytności i Średniowieczu KUL, Instytut Nauk Historycznych UKSW, Starostwo Powiatowe w Kraśniku i parafia Wniebowzięcia NMP w Kraśniku.

  Kościół po raz pierwszy został odnotowany w 1327 r. w spisie dziesięciny papieskiej. W 1377 r. właścicielem miasta został Dymitr Gorajski herbu Korczak. W 1403 r. król Władysław Jagiełło zatwierdził darowiznę wsi Rzeczyca na rzecz Kościoła. Rozbudowa kościoła i wzrost jego znaczenia związany jest z fundacją klasztoru i sprowadzeniem do Kraśnika kanoników regularnych św. Augustyna. Fundacji dokonał Jan Tęczyński. Był to rok 1461. Świątynia otrzymała patronat NMP Wniebowziętej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół