• facebook
 • rss
 • Pot, antydoping i promocja sportu

  ks. Rafał Pastwa

  dodane 01.07.2015 10:55

  Po przejściu rutynowej kontroli antydopingowej rozpoczęła się rozgrzewka. Wystartowali punktualnie o godz. 9.00 z Placu Litewskiego.

  Zawodnicy z 18 grup kolarskich, wśród których są kolarze CCC Sprandi Polkowice i AC Sparta Praha, mają do pokonania 126 km. Metę dzisiejszego etapu kolarskiego ustawiono na ul. Mełgiewskiej.

  - Jest to wyścig seniorski, bierzemy udział w tym wyścigu już po raz ósmy - powiedział tuż przed startem Jakub Kaczmarek z grupy kolarskiej CCC Sprani Polkowice.

  - Idea powołania wyścigu miała miejsce w 1990 r. Założycielem i pomysłodawcą był Andrzej Słowik z Łódzkiej „Solidarności”, świetny kolarz. Była to również próba zastąpienia „Wyścigiem Solidarności” „Wyścigu Pokoju” - mówi Mariusz Goss, rzecznik wyścigu.

  - Mieliśmy takie ambicje wtedy, a obecnie chcemy propagować polskie kolarstwo. Nawet zawodnicy, którzy  nie są w grupie zawodowej mogą w nim uczestniczyć. Przykładem jest grupa kolarska Region Centralny - dodaje Goss.

  - Każda impreza sportowa, która odbywa się w Lublinie to pewien prestiż i atrakcja. Lublin jest rozpoznawalny ze względu na wiele stałych wydarzeń kulturalnych, natomiast jeśli chodzi o sport, to przez lata była stagnacja w naszym mieście. Powoli zaczyna się coś dziać, ale wieloletnich zaniedbań, także finansowych - nie da się nadgonić w krótkim czasie - mówi Tomasz Jasina, dziennikarz TVP.

  - Trzeba dużo cierpliwości, aby nadrobić zaległości w wynikach sportowych. Każda impreza sportowa, także ta, służy edukowaniu młodego pokolenia. Istnieje szansa, że ktoś się zarazi aktywnym spędzaniem czasu i odejdzie od komputera - komentuje dziennikarz.

  Na trasie wyścigu można zobaczyć zawodników drużyn dobrze znanych i tych, które jeszcze nie osiągnęły międzynarodowej sławy. Kolarze reprezentują m. in: Latvia National Team, Domin Sport, CCC Sprandi Polskowice, Team Kuota, Team Vejus, ISD Continental Team, Winatech Fuji, AC Sparta Praha, Color Code-Aquality Protect, K.S. Pogoń Mostostal Puławy, Metec-TKH P/B Mantel, Kolss -BDC Team, SKC Tufo Prostejov i grupę Region Centralny.

  Wyścig umieszczony jest w kalendarzu imprez UCI w kategorii Tour’ów Europejskich klasy 2.2. Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności i Olimpijczyków” jest organizowany przez Region Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność” we współpracy z Towarzystwem Olimpijczyków Polskich.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół