• facebook
 • rss
 • Niedziela z lnem

  ag

  dodane 11.07.2015 08:45

  Niedziela z lnem to wydarzenie na jakie w najbliższą niedzielę 12 lipca zaprasza Muzeum Wsi Lubelskiej.

  Już w najbliższą niedzielę, 12 lipca w godz. 12.00 –  16.00 w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się  „Niedziela z lnem”. Wydarzenie adresowane do wszystkich grup wiekowych.

  Na ten dzień z dziedzictwa ludowego Lubelszczyzny wybrano len. Zabytki lniarskie i wiedza muzealników o lnie zostały przetworzone w formę różnorodnych spotkań z publicznością. Wśród nich będą warsztaty lniarskie: „przy stodołach”  nauka kręcenia powrozów, snucia nici, bielenia i mierzenie płótna dawnymi miarami oraz zwyczaje handlowe w tej branży. Na warsztatach „w remizie” będzie można poznać tajniki ludowego teatru amatorskiego. Będzie charakteryzacja z wykorzystaniem naturalnych roślin, głównie lnu oraz budowanie scenografii do sztuk teatralnych wystawianych niegdyś w wiejskich i miasteczkowych remizach. Z bogatych zbiorów muzeum udostępniona zostanie wystawa tkanin, odzieży i innych przykładów różnorodnego wykorzystania włókna i nasion lnu na ziemiach polskich w XIX i XX w.

  Z myślą o dzieciach i rodzinach przygotowano specjalny „lniany plac zabaw” z lnianymi rzutkami, konkurencjami z wędkami o lnianych żyłkach oraz z grami i próbami zręcznościowymi, np. „z ziarenkiem lnu” i „na lnianym obrusie”. Goście skansenu będą mieli okazję poznać wykorzystanie muzealnego miasteczka w Muzeum Wsi Lubelskiej – rynku, podcieni domów, ulicy stodolnej, remizy – do kreacji „muzeum wydarzeń”. Osoby obsługujące poszczególne stanowiska tego dnia ubrane będą w stroje z epoki i ze szczególnym wyeksponowaniem odzieży lnianej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół